loading...

XIV Niedziela okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu | czytania na dziś

Imieniny: Brunona, Jana, Wery

Informacje

Zamknij wpis

Inauguracja nowego muzeum dedykowanego księdzu Bosko

Bazylika Sacro Cuore w Rzymie to miejsce, które przez lata było celem pielgrzymek salezjanów i sympatyków dzieła ks. Bosko. Teraz, w ciągu trzech lat przygotowań do 200. rocznicy urodzin Świętego Wychowawcy Młodzieży (1815-2015), tym bardziej warto wykorzystać okazję, aby nawiedzić to szczególne miejsce refleksji i modlitwy. 

Św. Jan Bosko przebywał w tym domu wielokrotnie, a ostatni raz podczas uroczystego poświęcenia świątyni Serca Jezusowego. Pomieszczenia w których przebywał są znane jako „pokoiki Don Bosco” przylegające do Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Via Marsala.

W pomieszczeniach znajdują się te same obrazy, sprzęty i meble, z których korzystał ks. Bosko, a na szczególna uwagę zasługuje mały ołtarz do sprawowania Najświętszej Ofiary i dodatkowe eksponaty, z muzeum. Wśród  pamiątek salezjanów znajdują się wspomnienia kardynała Giovanni Cagliero  oraz film, który przedstawia niektóre z dwudziestu pobytów ks. Bosko w Rzymie.

To także z salezjańskiego domu „Sacro Cuore” , 10 maja 1884 roku ks. Bosko napisał „List z Rzymu” przepojony  troską o nowe Zgromadzenie, którego był założycielem. Z tym miejscem związana jest także świadectwo o odprawieniu Mszy Świętej podczas której ks. Bosko, u schyłku swojego życia, zmęczony i w słabej kondycji zdrowotnej ogromnie wzruszony zapłakał. Zapytany o powód łez wyjawił, że w tym momencie uświadomił sobie, że spełniły się słowa Przewodniczki z dziecięcego snu: „W swoim czasie wszystko zrozumiesz.” 

Przełożony Generalny Salezjanów, ks Pascual Chavez, dziewiąty następca księdza Bosko, 20 stycznia 2012 r. otworzył odrestaurowane pokoje ks. Bosko. Następnie przewodniczył Mszy św., a kazanie wygłosił  ks. Adriano Bregolin - wikariusz Przełożonego Generalnego.

Po kolacji, goście ponownie spotkali się w bazylice Serca Jezusowego na słówku wieczornym i modlitwie, której towarzyszył Chór Diecezji Rzymskiej prowadzony przez Maestro ks. Marco Frisina.

Otwarcie Muzeum ks. Bosko w Rzymie było częścią Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej, które w tych dniach odbywały się w Domu Generalnym. Przedstawicielem naszej Inspektorii na tym spotkaniu był wikariusz inspektora - ks.Jarosław Pizoń.

 

Ks. Wiesław Psionka sdb
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl