loading...

Czwartek XIII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Świętych męczenników Augustyna Zhao Rong i Towarzyszy | czytania na dziś

Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki

Powołania

Zamknij wpis

Kleryk Tomasz Malinowski o swoim powołaniu salezjańskim

I ty możesz zostać salezjaninem.

Moje powołanie do życia zakonnego odkrywałem w kilku etapach od najmłodszych lat wzrastając przy parafii, w której pracowali Salezjanie Księdza Bosko. Jako młodych chłopak pragnąłem zostać ministrantem, ponieważ podobała mi się służba przy ołtarzu, więc już od 9 roku życia byłem w Liturgicznej Służbie Ołtarza. Pamiętam, że jako dziecko naśladowałem w domu księdza odprawiającego mszę świętą, ponieważ to mnie inspirowało. Do tego doszła gra w salezjańskim klubie sportowym Salos, zaś w wieku 16 lat zacząłem uczestniczyć w spotkaniach, akcjach wakacyjnych oraz pielgrzymkach Salezjańskich Wspólnot Ewangelizacyjnych. Tam na pielgrzymim szlaku powoli rodziła się we mnie myśl o życiu zakonnym i o powołaniu, do którego Pan Bóg mnie wzywa.
Czas szkoły średniej nie był dla mnie łatwy w kontekście rozeznawania własnego powołania. Miałem wielu kolegów i przyjaciół, których bardzo lubiłem, jednakże nie zawsze dawali mi dobry przykład, a ja lekkomyślnie czerpałem od nich niewłaściwe wzorce, lecz wciąż powracało do mnie pytanie: co chcesz robić w swoim życiu? Jaką drogą chcesz podążać?
Nieprzerwanie obserwowałem środowisko salezjańskie i widziałem z jakim zaangażowaniem duchowi synowie św. Jana Bosko poświęcają się dla młodego człowieka, prowadząc i towarzysząc mu w codziennych kryzysach, zwątpieniach, ale i w radościach. Imponowało mi zawsze świadectwo ich życia i to, że można być szczęśliwym poświęcając swoje życie Panu Bogu i drugiemu człowiekowi. Jednakże decyzja o wstąpieniu do Zgromadzenia nie była łatwa i ciężka do podjęcia. Dlatego po maturze zdecydowałem się kontynuować naukę, aby lepiej rozeznać wolę Bożą. W tym czasie uczestniczyłem w wielu rekolekcjach powołaniowych , weekendach z ks. Bosko oraz innych akcjach organizowanych przez Salezjanów, które mi pomogły i umocniły w rozeznaniu powołania oraz miały pozytywny wpływ na mój wybór.
Po ukończeniu pierwszego roku studiów podjąłem decyzję o wstąpieniu do Towarzystwa Salezjańskiego. Porzuciłem dobrze zapowiadające się studia i rozpocząłem nowicjat. Dziś jako salezjanin dziękuję Pana Bogu za dar powołania, jednocześnie proszę, aby „ten skarb, który nosimy w glinianych naczyniach” mógł trwać i nieustannie przynosić obfite owoce. Powołanie to dar, łaska, ale również tajemnica. To wołanie miłosiernego Ojca w głębię ludzkiego serca. Jeśli odpowiesz swoim „tak” nie pozostaniesz sam, lecz drogami wiary poprowadzi cię sam Bóg.

Kl. Tomasz Malinowski SDB
Piła 21.05.2015 r.
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl