loading...

Czwartek XII tygodnia okresu zwykłego | czytania na dziś

Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana

Informacje

Zamknij wpis

Obraz Jubileuszowy u Jana Bosko w Pile

Peregrynujący obraz św. Jana Bosko 28 stycznia 2015 dotarł do pilskiej parafii, której patronuje święty wychowawca z Turynu. Punktem kulminacyjnym uroczystości był odpust parafialny. W tym czasie obraz Księdza Bosko nawiedził nie tylko kaplicę i budujący się kościół, ale także szkołę, oratorium, a nawet pobliski szpital.

Ksiądz Inspektor, wprowadzając obraz do parafii podczas środowej Eucharystii, na której zebrały się ruchy i grupy parafialne, przypomniał o heroicznej, ale i bardzo mądrej miłości św. Jana Bosko do młodzieży. Uczniowie szkół salezjańskich odpowiedzieli na to szczególne umiłowanie swoim entuzjazmem podczas szkolnych obchodów uroczystości ku czci Patrona. I tak w czwartek na słówku uczniowie gimnazjum wśród radosnych śpiewów w krótkiej scence przedstawili Księdza Bosko jako nauczyciela prostej i radosnej modlitwy. Na długiej przerwie animatorzy Oratorium im. Błogosławionej Piątki Poznańskiej zorganizowali dla uczniów oratoryjne gry i zabawy z nagrodami. Chyba nigdy jeszcze długa przerwa nie minęła tak szybko! W peregrynacji obrazu mieli okazję uczestniczyć także rodzice podczas popołudniowej wywiadówki, która rozpoczęła się krótką refleksją przy wizerunku świętego Wychowawcy. W piątkowe przedpołudnie gimnazjaliści i licealiści uczcili Księdza Bosko podczas szkolnych Mszy Świętych i akademii.

Piątkowy wieczór, czyli Wigilia Uroczystości św. Jana Bosko, to już święto młodzieży, i to młodzieży z całej Piły. W ramach comiesięcznego Uwielbienia Jezusa rozpoczęliśmy bezpośrednie pilskie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Trudno o lepszego patrona dla takiego wydarzenia! Podczas czuwania chór szkół salezjańskich wykonał Hymn ŚDM, a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zakończyli akcję „Szpik dla Janka” przekazując tacie chorego kolegi owoce swojej kilkutygodniowej pracy. Udało się zarejestrować ponad 40 dawców szpiku oraz zebrać środki na pomoc w kosztownej kuracji Janka. Ten bardzo wymierny uczynek miłosierdzia, refleksja nad tym, że rachunek sumienia to przypominanie o Bożej miłości oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu razem ze św. Janem Bosko i dużą grupą młodzieży wprowadziły nas w klimat krakowskiego spotkania, które przecież odbędzie się pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.” Po nabożeństwie wszyscy byli zaproszeni na radosne świętowanie w Oratorium. Nie zabrakło tego wieczoru księży diecezjalnych i animatorów świeckich z grupami młodzieży z całej okolicy.

Sama uroczystość Księdza Bosko to oczywiście Msza Święta odpustowa i kolacja dla wszystkich zaangażowanych w budowanie wspólnoty parafialnej, ale także popołudniowy karnawałowy bal przebierańców w oratorium dla najmłodszych parafian oraz dzieci z rodzin potrzebujących pomocy. Zabawa dla dzieci została zorganizowana w ramach wspólnego projektu z Urzędem Miasta, który już czwarty rok dofinansowuje działalność oratorium.

Odpustowej Eucharystii, sprawowanej w budującym się kościele przewodniczył Radca Regionalny, ks. Tadeusz Rozmus, który tego dnia rozpoczął nadzwyczajną wizytację spotkaniem z dyrektorami Inspektorii. Kazanie wygłosił ks. Marek Chmielewski, nakreślając obraz współczesnej młodzieży, która chyba jeszcze bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje Księdza Bosko i jego dzieł. W animację liturgiczno-muzyczną Mszy Świętej włączone były wszystkie grupy parafialne.

Świętowanie naturalnie przedłużyło się na niedzielę, kiedy to wszyscy parafianie mieli okazję spotkać się raz jeszcze z jubileuszowym obrazem Księdza Bosko. Świątecznemu rozmodleniu towarzyszyła myśl, że uczestniczymy w wielkim dziele budowy polskiego sanktuarium św. Jana Bosko.

W międzynarodowy Dzień Życia Konsekrowanego, w roku duszpasterskim poświęconym tej tematyce, przy obrazie jednoczącym cała inspektorię, było nam dane rozpocząć wizytację księdza radcy. Podczas gdy odbywały się spotkania ze współbraćmi oraz społecznością szkół salezjańskich, obraz Księdza Bosko powędrował do pilskiego szpitala, gdzie w kaplicy przez cały dzień gromadził wiernych, którzy chcieli uczcić świętego z Turynu.

Drugi dzień wizytacji upłynął na radosnych spotkaniach ze wspólnotą Salezjańskiej Szkoły Podstawowej, animatorami Oratorium Piątki Poznańskiej i członkami Rady Wychowawczo-Duszpasterskiej. Zakończenie wizytacji zbiegło się praktycznie z pożegnaniem wizerunku naszego Założyciela. Trzeba powiedzieć, że był to czas łaski, wspólnoty, radości i wielkiego rodzinnego święta, za które chwała Panu!

Ks. Szymon Kasprzak
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl