loading...

Wtorek XIV tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Św. Kamila de Lellis, św. Henryka | czytania na dziś

Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego

Działalność

Zamknij wpis

Radosny Ksiądz Bosko na kajakach

W dniach 1-7 lipca 2013 ministranci z Inspektorii Pilskiej (Ląd, Szczecin JB, Bydgoszcz, Piła) wzięli udział w niezapomnianej wyprawie kajakowej pod opieką wyszkolonej kadry: instruktor kajakarstwa pan Tomasza Półtorak z Szubina, duszpasterz młodzieży ks. Wiesław Psionka i wychowawczyni Joanna Psionka. Rozpoczęcie spływu rzeką Obrą było Żółwinie, a zakończenie w Skwierzynie przed ujście do rzeki Warty. Grupa liczyła 15 osób.

Podczas tej wyprawy młodzi ludzie mogli doświadczyć żywego Boga. Tak jak mawiano, że w oratorium salezjańskim nie brakuje pracy, chleba i nieba, na tym spływie był podobnie. Pracą była nauka umiejętnego pokonywania licznych przeszkód, które napotykaliśmy na rzece. Kucharzem tej wyprawy był Maciej z Tolkmicka, który dbał byśmy byli najedzeni do syta. Każdy dzień zaczynaliśmy i kończyliśmy wspólną modlitwą, młodzież miała okazję do sakramentu pokuty i pojednania oraz codziennej eucharystii.

Czego mogliśmy się nauczyć? Sterowania kajakiem, współpracy w grupie, otwartości na drugą osobę, odpowiedzialności za siebie i innych, mycia naczyń, rozkładnia namiotu a nawet prania skarpetek.
Jakie mieliśmy atrakcje? Zwiedzanie muzeum i zamku w Międzyrzeczu, zwiedzanie zabytkowej poniemieckiej elektrowni wodnej, zawody pływania kajakiem na 200 metrów, możliwość sprawdzenie swoich umiejętności pływania jednoosobowym kajakiem, gry i zabawy zespołowe, podziwianie fauny i flory Ziemi Lubuskiej. W przerwie wiosłowania atrakcją było zbieranie jagód, poziomek i jeżyn. To umożliwiło nam jeszcze większą integracje ze sobą i pokazało nasze rozeznanie w terenie.

Spływ się zakończył z wielkim uśmiechem na twarzy, bo poradziliśmy sobie podczas tak bardzo wyczerpującej wyprawy. Jak to Ksiądz Bosko mówił: „- Bądź zawsze radosny”!

Organizatorem spływu kajakowego było SSWM.

JOANNA PSIONKA - wychowawca
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl