loading...

Czwartek Wielkanocny | czytania na dziś

Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Informacje

Zamknij wpis

Bydgoszcz: Dzień Papieski w Collegium Salesianum

16 października 2018 r. Collegium Salesianum w Bydgoszczy włączyło się w ogólnonarodowy hołd wdzięczności Bogu za wielki pontyfikat Papieża Polaka, a dziś Świętego Jana Pawła II, obchodząc 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Za motto dnia wybraliśmy słowa Ojca św. wypowiedziane we Wrocławiu i Krakowie między innymi do młodzieży: WOLNOŚĆ JEST DAREM, ALE I ZADANIEM.

Papież uczył, że „wolności nigdy nie można posiadać. Wolność jest właściwością człowieka, Bóg go stworzył wolnym. Więc wolność jest wymiarem bytu człowieka, wymiarem bytu osobowego i wymiarem bytu wspólnotowego”. Ponieważ wolność jest darem, ale i zadaniem, dlatego domaga się od urzeczywistniających ją osób „głębokiego stosunku do wartości” oraz wielu wyrzeczeń, gdyż „prawdziwa wolność kosztuje”. W przeciwnym razie, gdy człowiek nie podejmie pracy nad mądrym i prawdziwym korzystaniem z tej wartości, wolność umiera, niszcząc człowieka i społeczeństwo (Encyklika Veritatis splendor, nr 44).

Zebraliśmy się w gronie siódmych i ósmych klas szkoły podstawowej, klas gimnazjum i liceum, a także grona pedagogicznego by uczcić św. Jana Pawła II. Program uroczystego spotkania objął następujące wydarzenia:
Wszyscy ubrani w okolicznościowe koszulki z charakterystycznym napisem: „WOLNOŚĆ JEST NAM DANA I ZADANA 1918 – 2018” (w nawiązaniu do 100 rocznicy odzyskania niepodległości) rozpoczęliśmy modlitwą i odśpiewaniem umiłowanej pieśni św. Jana Pawła II „Barka”. Następnie wysłuchaliśmy słów papieża oglądając filmową relację z wystąpienia Jana Pawła II we Wrocławiu z roku 1997. Przeżyciom naszym towarzyszyła tematyczna wystawa prac plastycznych naszych uczniów. Miłym akcentem były „papieskie kremówki” z dołączonym cytatem słów św. Jana Pawła II. Całość zakończyło pamiątkowe zdjęcie uczniów i nauczycieli ubranych w papieskie koszulki z kremówkami.

źródło: Collegium Salesianum
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl