loading...

Wtorek XI tygodnia okresu zwykłego | czytania na dziś

Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Informacje

Zamknij wpis

Bydgoszcz: peregrynacja Obrazu Matki Bożej Królowej Polski w parafii p.w. św. Marka Ewangelisty

W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, w 14. roku powołania do życia diecezji bydgoskiej, w 28. roku erygowania rzymskokatolickiej parafii św. Marka w Bydgoszczy, po raz pierwszy w naszej diecezji, w naszej parafii duchowo przygotowywaliśmy się do podniosłego historycznie i duchowo wydarzenia jakim była Peregrynacja Matki Bożej Jasnogórskiej w kopii cudownego obrazu 5 i 6 września.

Przygotowanie do peregrynacji

Matko Boża Jasnogórska Królowo Polski, nasza Wspomożycielko i Matko. Otocz opieką naszą parafię i wszystkich jej mieszkańców. Wyproś nam u Swego Syna duchową odnowę naszych serc, pokój i zgodę w rodzinach. Pielęgnuj w nas zasiane w sakramencie Chrztu św. Ziarno wiary, bądź Uzdrowieniem naszych rodzin, serc, dusz i ciał, daj nam miłość i życzliwość względem naszych bliźnich i bądź Matką Nadziei na całe nasze życie. Amen.
Takimi słowami modliliśmy się podczas Eucharystii sprawowanych w naszej parafii w czasie dziewięciomiesięcznej nowenny. Dziewięć pierwszych niedziel miesiąca przed peregrynacją kopii Cudownego Obrazu było czasem uwrażliwienia serc parafian na przyjęcie Królowej Polski. Liturgia i głoszone w te niedziele kazania miały na celu przygotowanie parafian do tego bezprecedensowego wydarzenia.
Bezpośrednim przygotowaniem były misje parafialne wygłoszone przez o.o. Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Misjonarze w poprzez swoje kazania i nauki stanowe zwracali się do wszystkich mieszkańców naszej parafii: mężczyzn, kobiet, małżonków, osób samotnych, chorych, dzieci i młodzieży. Misje parafialne odbyły się pod hasłem: „Maryja Matka Kościoła prowadzi do Chrystusa drogami Wiary, Nadziei i Miłości”.

Przebieg peregrynacji

Peregrynacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej odbyła się w naszej parafii w dniach 5 i 6 września. Rozpoczęła się ona od nabożeństwa oczekiwania, uroczystego powitania oraz Eucharystii sprawowanej przez ks. bpa Jana Tyrawę, księży proboszczów z Dekanatu Fordon oraz księży pracujących w naszej parafii.
Czuwanie przy Cudownym Obrazie zgromadziło wielu parafian oraz grupy działające przy parafii: Żywy Różaniec, Domowy Kościół, Salezjanów Współpracowników oraz młodzież zrzeszoną w Ruchu Światło-Życie, Oratorium "Dominiczek", Salezjańskich Wspólnotach Ewangelizacyjnych, Liturgicznej Służbie Ołtarza. Obraz nawiedzili także uczniowie Collegium Salesianum oraz Szkoły Podstawowej nr 67. Wokół obrazu zgromadzili się także kapłani, którzy pracowali oraz kapłani, którzy pochodzą z naszej parafii. Odprawili oni wspólnie Eucharystię o godz. 24:00.
Na pożegnanie Matki Bożej Częstochowskiej odprawiona została uroczysta Eucharystia. Pomimo dość wczesnego popołudnia zgromadziła ona wielu parafian, którzy szczelnie wypełnili świątynię, aby pożegnać naszą ukochaną Matkę.

Owoce peregrynacji

Namacalnym owocem misji parafialnych oraz peregrynacji była liczba uczestniczących w nich wiernych. Podczas misji parafianie chętnie korzystali z sakramentu pojednania oraz namaszczenia chorych. Podczas Eucharystii sprawowanych w czasie nawiedzenia wierni bardzo licznie przystępowali do Komunii świętej.
Natychmiast po zakończeniu peregrynacji Cudownego Obrazu Jasnogórskiego rozpoczęła się w rodzinach naszej parafii peregrynacja Obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości. Zainteresowanie jest bardzo żywe, a lista oczekujących wydłuża się z każdym dniem. Razem z obrazem rodzina przyjmuje: "Parafialną Księgę Oddania Matce Bożej", "Modlitewnik Liturgii Nawiedzenia" oraz Różaniec.
Raz w tygodniu rodziny, które goszczą u siebie Matkę Bożą w Obrazie Nawiedzenia gromadzą się na Mszy św. dziękczynnej. Codziennie w kościele, w czasie modlitwy powszechnej na Mszy św., wierni modlą się w intencji rodziny goszczącej Maryję w Obrazie Nawiedzenia.

Tekst: Ks. Dominik Gręda SDB
Zdjęcia: Roman Staniszewski

Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.
 
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl