loading...

Sobota XIX tygodnia okresu zwykłego | Święto Św. Bartłomieja Apostoła | czytania na dziś

Imieniny: Bartosza, Jerzego, Maliny

Informacje

Zamknij wpis

Bydgoszcz: XXVI Ministranckie Święto Dominika Savio

«Króluj nam Chryste!» Tym zawołaniem, a zarazem modlitwą pozdrawiają się ministranci i właśnie to hasło mogliśmy słyszeć podczas ostatniego weekendu kwietnia w Bydgoszczy, gdzie zebrali się ministranci z całej inspektorii św. Wojciecha, by wspólnie modlić się i rywalizować o puchar św. Dominika Savio.

Było to już 26. Ministranckie Święto Dominika Savio, które zebrało w sumie 330 ministrantów z całej Inspektorii pw. Św. Wojciecha. Mimo że były to tylko trzy dni, to czasu wystarczyło na wszystko. Pierwszego dnia, tuż po rejestracji uczestników i po kolacji, spotkaliśmy się w kościele pw. św. Marka, gdzie odbyło się nabożeństwo pokutne „Spotkać Miłosierdzie”. Długie kolejki do konfesjonałów, adoracja Najświętszego Sakramentu, piękne słowo diakona Łukasza Burnickiego SDB i modlitwa. Nic lepiej nie opisze tego nabożeństwa. Wszystko to pomogło nam przygotować się duchowo do następnego dnia. A co się działo w sobotę?

Dzień rozpoczęliśmy od modlitw porannych i śniadania. Potem kilka krótkich ogłoszeń i rozeszliśmy się na boiska, aby rozegrać turniej w piłkę nożną: zmagania odbywały się w trzech kategoriach wiekowych. W międzyczasie na terenie Szkoły Salezjańskiej odbywały się konkurencje wolne. W tym roku były to: ścianka wspinaczkowa, strzelanie z łuku klasycznego, strzelanie z wiatrówki, paintball - strzelanie do celu, ergowiosła i przeciąganie żubra. Rozgrywki zajęły nam cały dzień, ale to, co najważniejsze odbyło się wieczorem. Mieliśmy okazję uczestniczyć w uroczystej Eucharystii, podczas której dwóch młodych salezjanów, Michał Jeszke i Damian Okroj, złożyło śluby wieczyste, tzn. powiedzieli Bogu tak, na całe swoje życie. Było to wyjątkowe wydarzenie, które zrobiło niemałe wrażenie na wszystkich ministrantach.

Po zakończonych uroczystościach wróciliśmy do szkoły, gdzie już czekała na nas kolacja. A po niej? Nie lada wydarzenie, bo oto odbyły się zmagania opiekunów liturgicznej służby ołtarza. Cóż to były za emocje!

Niedziela rozpoczęła się dla wszystkich bardzo wcześnie. Już o 7.30 Msza Święta, po niej szybciutkie śniadanko i rozpoczęliśmy zawody lekkoatletyczne na terenie Collegium Salesianum. Skok w dal, przeciąganie liny, biegi, piłkarzyki, warcaby, bieg przełajowy. Nie zabrakło ducha rywalizacji i walki! Po rozgrywkach nadszedł czas na obiad, który po zmaganiach sportowych znikł w oka mgnieniu. A po obiedzie nadszedł moment wyczekiwany przez wszystkich: rozdanie nagród. W ten sposób 26. Ministranckie Święto Dominika Savio przeszło do historii.

Jak było? Świetnie! No i do zobaczenia za rok!

kl. Dominik Kruszyński SDB
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl