loading...

Sobota II tygodnia Wielkiego Postu | Wspomnienie dowolne Św. Turybiusza z Mongrovejo | czytania na dziś

Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy

Informacje

Zamknij wpis

Garść informacji z Rzepczyna

W ostatnim czasie Ośrodek w Rzepczynie przygotowuje się do jubileuszu 10-lecia działalności. Przedstawiamy relacje z niektórych aktywności, którre miały miejsce w ostatnich tygodniach.

WARSZTATY CYRKOWE POLSKO- SŁOWEŃSKIE W KOŁOBRZEGU- WYPOCZYNEK Z NASZYMI GOŚĆMI ZE SŁOWENII


Po pracowicie spędzonym sobotnim dniu  oraz warsztatach cyrkowych nasi goście ze Słowenii udali się w niedzielę z wybranymi wychowankami MOW na wspólny wypoczynek do Kołobrzegu. Ten czas był im i nam bardzo potrzebny, by zregenerować siły i zintegrować się. Kołobrzeg przywitał nas niecodzienną pogodą. Nad morzem unosiły się gęste opary mgły, które całkowicie przesłaniały wodę. Dlatego najpierw, zamiast spędzić czas nad morzem, zaprosiliśmy gości na pyszny deser do Marine Hotel. Kiedy nabraliśmy sił i humor nam się poprawił zeszliśmy nad morze, gdzie mgła się przejaśniła i mogliśmy skorzystać z uroków naszego morza, a niektórzy nawet z bardzo bliska!!! Zabawom i rozmowom, pomimo barier językowych, nie było końca. Jurka poświęciła wiele czasu by potrenować trochę z Damianem. Pokazała mu kilka figur capoeira, a potem ćwiczyli wspólnie akrobacje cyrkowe, do których dołączyli również Marko i Destiny. Okazało się to ogromną atrakcją dla wypoczywających tam ludzi, którzy z zaciekawieniem obserwowali wyczyny naszych akrobatów. Po tak spędzonym popołudniu wróciliśmy w dobrych humorach do Ośrodka, gdzie podsumowaliśmy pobyt naszych gości i pożegnaliśmy się z nimi. Szkoda, że tak szybko musieli wracać do siebie... Liczymy na kolejne spotkanie w przyszłym roku.
Dunajska
 

Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej


"Wy zaś wkrótce zostaniecie ochrzczeni Duchem Świętym. Otrzymacie moc Ducha Świętego, 
który zstąpi na was i staniecie się moimi świadkami (...) aż po krańce ziemi"  (Dz 5,8)


24 maja, w święto Najświętszej Maryi Wspomożycielki Wiernych, nasi wychowankowie przyjęli sakrament bierzmowania, którego udzielił im ks. bp Diecezji Koszalińsko- kołobrzeskiej Krzysztof Włodarczyk. Dary Ducha św. przyjęło 16 chłopców z naszego domu, jeden z ośrodka w Trzcińcu. Oprócz tego dwaj uczniowie zostali ochrzczeni, siedmiu przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej. Uroczysta Liturgia sprawowana była  w intencji wszystkich wychowanków i pracowników.  Ks. Dyrektor Artur Dylewski SDB wygłosił słowo wstępne i poprosił o udzielenie sakramentu. Swoją obecnością zaszczycili nas także ks. kapelan Łukasz Łukaszewicz, ks. Robert Dmochowski SDB oraz ks. proboszcz Henryk Urzykowski . Atmosfera była podniosła, ale ciepła i przyjazna, zapewne dzięki osobie Jego Ekscelencji, który w przystępny, życzliwy, sposób przemawiał do zebranych. Miło również było gościć rodziny chłopaków, co dla nich jest zawsze niezwykle ważne. Ks. Jarek Kobiałka SDB przygotował uczniów do sakramentów, nauczył modlitw, pieśni, obrzędów i oczywiście zadbał o pyszny świąteczny posiłek. Siostra Janina wspierała go w tych zabiegach, zajęła się również wystrojem kaplicy. Nasi podopieczni odtąd jako dojrzali chrześcijanie będą musieli brać odpowiedzialność za swoje wybory. Oby ten Dar, którym jest sam Duch Święty, udzielał się im obficie przez całe ich dorosłe życie. 

 

Pomagamy, bo lubimy!

Nasi wychowankowie z kółka plastycznego RzArt na akcji wolontariackiej w Świdwinie- MALOWANIE ŚCIAN SAL REHABILITACYJNYCH DLA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH.

Na razie jest początkowa faza - pierwsze szkice drzewa, ptaszków, Kubusia Puchatka i Prosiaczka. W akcji udział wzięli: Denis, Oskar, Damian, Kuba, Norbert, Józek i Michał.

B. Biernat

Kolejny weekend w Czaplinku


W dniach 17-18 marca 2018 roku wychowankowie grupy II i IV pod opieką wychowawców Bartosza Witkowskiego i Macieja Kopryny odwiedzili ponownie salezjańskie oratorium w Czaplinku. Miła atmosfera, dogodne warunki lokalowe sprawiają, że chłopcy chętnie tam wracają. W sobotę na miejsce dotarliśmy późnym popołudniem. Było bardzo zimno, ale i tak nie odmówiliśmy sobie spaceru. Wieczorem wspólne rozmowy, zabawy sprzyjały integracji wychowanków. Na drugi dzień rano, po obfitym śniadaniu, udaliśmy się na mszę świętą. Obiad zaplanowaliśmy sobie na świeżym powietrzu- mianowicie ognisko nad jeziorem i pieczone kiełbaski . Minusem był przenikliwy wiatr, który przenikał na wskroś, jednak już przy ognisku zimna nie było praktycznie czuć. Podczas licznych spacerów obserwowaliśmy zamarznięte jezioro Drawsko (co ciekawe tylko do połowy zamarznięte) oraz liczne ptactwo wodne tj. łabędzie i kaczki krzyżówki dokarmiane przez mieszkańców. Niewątpliwie atrakcją dla nas był pokaz kąpieli „morsów”, na sam widok wchodzących ludzi do wody kostnieliśmy. Późnym wieczorem zadowoleni z wyjazdu powróciliśmy do Rzepczyna.

M. Kopryna, B. Witkowski

Wiosenne porządki

Przygotowania do uroczystych obchodów 10- lecia ośrodka ruszyły pełną parą. Chłopaki starają się, żeby wszystko wyglądało pięknie. Na zdjęciach widać, jak odkopują starą brukowaną drogę, która będzie prowadziła do nowo postawionych garaży. Z księdzem Jarkiem natomiast wzmacniają ścieżki wokół stawów i oczyszczają zbiorniki z rzęsy wodnej. Pani Basia oddaje się swojej pasji- okleja elementy witrażu, ucząc chętnych tej sztuki. Z kolei pan Andrzej cieszy się z możliwości obsługiwania młota pneumatycznego. Praca ciężka, ale efekty bardzo satysfakcjonujące.

Wyjazd w niedzielę palmową

Po uroczystej celebracji liturgii Niedzieli Palmowej 7 "zasłużonych" wychowanków ruszyło w drogę na nagrodowy wyjazd do Kołobrzegu. Jak przystało na facetów rozpoczęliśmy od orientalnego kebaba. Port, falochron, molo, promenada i taras widokowy na dachu Sanatorium "Perła Bałtyku". Nie zabrakło też mokrych skarpetek Sebastiana po pogoni za mewami. Piękna pogoda sprzyjała naszej długiej wędrówce po Kołobrzeskiej plaży. Dzień uwieńczyliśmy dobrym deserem w Thai Orchid. To było prawdziwe świętowania Dnia Młodych.

 

Wystawa wielkanocna - marzec 2018

Jak co roku mogliśmy podziwiać wytwory plastyczne naszych wychowanków na kiermaszu wielkanocnym w Starostwie w Świdwinie, a także w naszym środowisku lokalnym, w pałacu. W tym roku w przygotowaniach wystawy brali udział uczestnicy Koła plastycznego, Koła Dekoratornia oraz wychowankowie grupy VI. Koło plastyczne wraz z P. Basią Biernat zaprezentowało różnego rodzaju ozdoby drewniane, zdobione techniką pirografii, takie jak: serduszka, zakładki, podstawki, obrazki. Na kole dekoratornia pod opieką P. Justyny Jureckiej powstały pisanki zdobione techniką quillingową i kwiatki z papieru, zaś chłopaki z grupy VI pod opieką P. Kamila i P. Martyny wykonali zajączki wycinane w styropianie. Wszystkie prace, jak zawsze, podobały się i cieszyły ogromnym wzięciem.

Barbara Biernat

Wielkanocne tradycje

„Są takie święta raz w roku,
co budzą życie, budzą czas.
Wszystko rozkwita w słońca blasku
i wielka miłość rośnie w nas.
Miłość do ludzi, do przyrody,
w zielone każdy z wiosną gra,
a w naszych sercach radość trwa”.

W ostatni dzień przed przerwą świąteczną odbyła się w Rzepczyńskim MOW-ie uroczysta akademia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Uczniowie pod okiem nauczycielek przygotowali program artystyczny, w którym przedstawili tradycje wielkanocne i ich symbolikę. Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej. Ten radosny czas obfituje w wiele zwyczajów. Większość z nich znane jest od średniowiecza         i praktykowane do dziś. Uczniowie opowiedzieli o pisankach, mazurkach, babach wielkanocnych i święconce. Przypomnieli o zapomnianej już tradycji chodzenia z kurkiem po dyngusie. Obrzęd ten miał zapewnić odwiedzanym rodzinom zdrowie i pomyślność. Niegdyś kurkiem był żywy kogut, nakarmiony ziarnem umoczonym w spirytusie – dzięki czemu był spokojny, ale głośno piał. Z czasem zastąpiono go ptakiem wypchanym, ulepionym z gliny, upieczonym z ciasta albo wyciętym z deski i umocowanym na przyozdobionym                       i pomalowanym na czerwono wózku dyngusowym. Kogut w wielu kulturach jest symbolem Słońca, męskości i sił witalnych. Na przedstawieniu nie zabrakło więc dyngusiarzy                 z wózkiem dyngusowym i tradycyjnym kogutem. Niewątpliwą atrakcją było polewanie wodą, a więc tradycyjny śmigus- dyngus, czyli lany poniedziałek. To pogańskie święto, symbolizujące budzenie się przyrody do życia oraz oczyszczenie z zimowego brudu. Przepowiednia mówi, że im mocniej oblana panna, tym większe szanse na szybkie zamążpójście.
Występ odbył się w sali multimedialnej, w której w czasie uroczystości pojawił się stół wielkanocny z piękną dekoracją z pisanek, bukszpanu, doniczek z zieloniutkim owsem.
 

Małgorzata Słowik

 

Matka Boża Bolesna

Piękna słoneczna majowa pogoda stwarza idealne warunki do renowacji rzeźb, pomników. Nasza Matka Boża Bolesna, wyrzeźbiona na wzór Tej w Skrzatuszu, również doczekała się odnowienia. Jej obecność w naszym domu, to było marzenie Księdza Kazimierza, które zrealizował Ks. Dyrektor Ireneusz Śliwiński. Powstała w 2012 roku, więc wiatr i mróz dokonał już wielu zniszczeń. Pan Zenon Błysz, twórca dzieła, wyczyścił figurę, zaimpregnował i odświeżył złocenia. Podczas zabiegów renowacyjnych artysta udzielił nam krótkiego wywiadu. Dowiedzieliśmy się, że pochodzi z Czaplinka, ale obecnie mieszka w Połczynie Zdroju. Przez dwadzieścia lat przebywał we Włoszech, tam też zostawił część siebie, efekty swojej pracy. Dla rzeźbiarza jest to szczególna Matka Boża, to jego pierwsze dzieło wykonane w marmurze, bardzo cennym i trudnym do obrobienia materiale. Obawy miał wielkie, wymagało to od niego zmiany narzędzi, opanowanie ich. Musiał uważać, by nie zniszczyć choćby kawałeczka marmurowej kostki. Zajęło mu to trzy miesiące, ale warto było czekać. Figura jest wspaniała. Pan Zenon zajmuje się tylko rzeźbą sakralną, tworzy zawsze w jakiejś intencji, przeżywa, czuje bliskość Boga, którego odkrył na nowo w Neapolu, podczas Mszy Św. Od tego momentu inną, niż sakralną, działalność uważa za bezsensowną. Codziennie modli się na Koronce, to pomaga mu w tworzeniu. Życzymy Panu Zenonowi wiele radości i powodzenia oraz satysfakcji z pracy

 

WYCIECZKA DO KOSZALINA I DARŁOWA

 

15 maja  2018 roku uczniowie  klas VI, VII A, VII B, II A, II B uczestniczyli w wycieczce do Koszalina i Darłowa. Wyjazd przygotował i poprowadził Andrzej Janas z pomocą Wioletty Starczewskiej, Agnieszki Dunajskiej i Agnieszki Chojnackiej. Pierwszym odwiedzonym obiektem było niedawno otwarte Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. 

Wychowankowie  zapoznali  się z historią formacji przeciwlotniczej  wojska polskiego od odzyskania niepodległości w 1918 roku po dzień dzisiejszy. Mogliśmy dotknąć sprzęt, zrobić sobie zdjęcia. W części plenerowej prezentowano sprzęt przeciwlotniczy, wielkogabarytowy, artyleryjski,  rakietowy i radiolokacyjny . Największą atrakcją było wejście do samolotu JAK – 40, którym jeszcze niedawno podróżowały najważniejsze osoby w Polsce.

Kolejnym zetknięciem się z historią Polski i Pomorza było zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie. Zamek to najstarszy i jeden z najlepiej zachowanych zamków obronnych na polskim Wybrzeżu. Ufundowany został w XIV wieku przez księcia Bogusława V i w kolejnych stuleciach rozbudowywany przez kolejnych jego właścicieli i zarządców. Widzieliśmy  zabytkowe drewniane rzeźby, ekspozycję związaną z pomorską sztuką ludową oraz sakralną,  różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku, wśród których wymienić można zabawki, biżuterię czy instrumenty muzyczne. Weszliśmy  na mury, by zachwycać się panoramą miasta.

Uwieńczeniem wyjazdu był pobyt  nad naszym Bałtykiem. Widzieliśmy port rybacki, most zwodzony i latarnię morską. Większość chłopców ze wszystkimi miejscami zetknęła się pierwszy raz w życiu.

A.    Janas

 
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl