loading...

XIV Niedziela okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu | czytania na dziś

Imieniny: Brunona, Jana, Wery

Informacje

Zamknij wpis

Kniewo: formacja animatorów Ruchu Światło-Życie

W atmosferze modlitwy i braterskiej miłości upłynął inspektorialnym animatorom Ruchu Światło-Życie miniony weekend. W dniach 1-3 marca br. odpowiedzialni za oazę spotkali się w Kniewie, by wspólnie pochylić się nad tematem animatorskiej formacji.

Zjazd rozpoczął się od zawiązania wspólnoty połączonego z Namiotem Spotkania. Następnie animatorzy uczestniczyli w Eucharystii połączonej z nieszporami. Piątkowy wieczór zakończył się, zgodnie ze zwyczajem, szeroko pojętą integracją i rozmowami trwającymi do późnych godzin nocnych.

,,Trzeba wam pięknie żyć”

Drugi dzień zjazdu zainaugurowała jutrznia. Po wspólnym śniadaniu i obowiązkowej kawie, animatorzy podzielili się na 3 grupy i w nich udali się na spotkania. Tematem pracy w grupach były Drogowskazy Nowego Człowieka, czyli swego rodzaju fundamenty, na których opierać się powinna duchowość każdego oazowicza. W czasie spotkań mocno wybrzmiewała kwestia wspólnoty i modlitwy.

- Słowo rośnie wtedy, kiedy jest dzielone. To, co wyczytamy danego dnia w Piśmie Świętym powinno zostać przekazane dalej, żeby umocnić innych i ugruntować własną formację – taki wniosek wysnuła jedna z animatorek w trakcie pracy w grupie.

Po spotkaniu animatorzy wysłuchali konferencji ks. Andrzeja Marchewki SDB. Opowiadał on o tym, jak formacja odpowiedzialnych za oazę wyglądała w dawnych czasach i przestrzegał, abyśmy nie zatracili charyzmatu Ruchu Światło-Życie w natłoku codziennych obowiązków.

- Musicie pięknie żyć – mówił. – Musicie pokazać innym, że jest w was światło, że jest nadzieja w tym świecie pełnym zepsucia. Jeśli nie wy będziecie świadczyć o Bogu, to kto zrobi to za was?

Chwilę przed godziną 13.00 rozpoczęła się Msza Święta. Po obiedzie, w ramach czasu wolnego, większość animatorów udała się na wycieczkę do Piaśnicy i Dębek. Po powrocie w programie nastał czas na Namiot Spotkania połączony z adoracją Najświętszego Sakramentu. Wtedy też miały miejsce wstępne ustalenia dotyczące wakacyjnych rekolekcji.

Oazowicze zakończyli dzień nabożeństwem, podczas którego modlili się w intencji młodych ludzi w Kościele, szczególnie tych cierpiących prześladowania z powodu wyznawanej wiary. Powierzali Panu Bogu również swoich najbliższych i wszystkie ważne intencje. Po nabożeństwie część animatorów pozostała w kaplicy, żeby modlić się śpiewem. Sobotni wieczór, podobnie jak poprzedni, upłynął pod znakiem gier, dyskusji i wspólnoty.

Wielkie dary

Niedziela rozpoczęła się od Eucharystii połączonej z jutrznią. Po szybkim śniadaniu niektórzy z uczestników wyruszyli już w drogę do domów, natomiast ci, którzy mogli jeszcze zostać, wysłuchali konferencji ks. Bartłomieja Chmielewskiego SDB. Dotyczyła ona tematu całego zjazdu, czyli formacji animatorskiej. 

- Formacja animatora jest drogą do świętości – mówił moderator. – A kluczem do niej jest też modlitwa osobista. Bez niej wasza formacja będzie w zasadzie niemożliwa.

Kolejnym punktem programu była godzina świadectw, podczas której odpowiedzialni za oazę dzielili się tym, co przeżyli w trakcie zjazdu. Po tej ważnej części dnia nastąpiło uroczyste poświęcenie nowego wspólnotowego środka transportu – 9-osobowego busa. W tym momencie do Kniewa dojechali p. Chmielewscy, rodzice moderatora inspektorialnego Ruchu Światło-Życie, którzy podarowali samochód wspólnocie. Animatorzy są im bardzo wdzięczni za ten niezwykły dar serca. Ostatnim puntem programu był wspólny obiad.

Wiosenny zjazd animatorów był czasem szczególnym, zarówno duchowo, jak i pod kątem budowania wspólnoty. Oby jego owoce trwały w uczestnikach jak najdłużej!

Alicja Dominiuk
 
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl