loading...

Czwartek Wielkanocny | czytania na dziś

Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Informacje

Zamknij wpis

Kniewo: Straż Honorowa przy Grobie 17 w Piaśnicy

W niedzielę, 7 października 2018 r., w Sanktuarium Piaśnickim miało miejsce doniosłe wydarzenie. Towarzystwu Salezjańskiemu Inspektorii pw. św. Wojciecha została powierzona Straż Honorowa przy Grobie 17. 

Kontekst wydarzenia związany jest z męczeńską śmiercią ks. Ignacego Błażewskiego, salezjanina, który został rozstrzelany w Lasach Piaśnickich 24 października 1939 roku. Był on jedną z pierwszych ofiar, spośród 14 000, zamordowanych tam przez hitlerowców wywodzących się z SS i służących w specjalnych jednostkach „Wachsturmbann Eimann” oraz „Einsatzkommando 16”. Ksiądz Ignacy posługiwał w dziele salezjańskim w Rumi w latach 1938 – 1939.

Coroczna uroczystość z udziałem Księdza Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Sławoja Leszka Głodzia rozpoczęła się poświęceniem Paleniska oraz Grobu 17. Po przedstawionej Księdzu Arcybiskupowi prośbie (tekst poniżej), został poświęcony nowy wystrój Grobu, który przedstawia Pietę, Matkę Bożą trzymającą na kolanach Męczennika Piaśnickiego, Osiem Błogosławieństw, Litanię do Matki Bożej oraz Figurę św. Jana Pawła II. Papież zaprasza, aby zatrzymać się nad tym miejscem nie tylko w celu wspomnienia dramatu tamtych dni, ale, by wpatrując się w piękne i bohaterskie postawy ofiar piaśnickich, uczyć się jak żyć dzisiaj i jak kształtować nowe pokolenie, by było wierne ideałom, za które oni oddali swoje życie.

Po poświęceniu grobów miało miejsce „Oratorium Piaśnickie”, po którym została odprawiona Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił Ksiądz Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Nasze Zgromadzenie reprezentowała Szkoła w Kniewie wraz z Pocztem Sztandarowym, która będzie sprawować bezpośrednią troskę o wystrój Grobu, rozpowszechnianie informacji o świadkach umiłowania Kościoła i Ojczyzny do końca, oraz uczestniczyć w modlitwie za ofiary i sprawców ludobójstwa nazwanego Golgotą Pomorza.

ks. Marek Barański SDB

Więcej informacji na temat Piaśnicy można znaleźć na stronie Muzeum Piaśnickiego.

 


Czcigodny Księże Arcybiskupie Metropolito Gdański,

W imieniu Towarzystwa Salezjańskiego Inspektorii pw. św. Wojciecha z siedzibą w Pile, zwracam się z prośbą, abyś poświęcił nowy wystrój Grobu nr 17 i raczył pobłogosławić pełnienie zaszczytnej Straży Honorowej, jaka została nam powierzona.

Wśród osób, które złożyły swoje życie na ołtarzu męczeństwa za Kościół i Ojczyznę w Lasach Piaśnickich jest ks. Ignacy Błażewski – salezjanin – duszpasterz i wychowawca młodzieży posługujący w Rumi w latach 1938-1939.

Symbolika i wystrój Grobu z triumfującym nad nim krzyżem jest wyrazem hołdu tym, którzy swoje życie złączyli ze zbawczym męczeństwem naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krzyż znak męczeństwa, ale i zwycięstwa, został dla nas, naszego pokolenia ocalony w ich sercach.

Św. Jan Paweł II wołał: „Dziękujemy męczennikom, że krzyż Chrystusa powrócił do szkół, urzędów publicznych, szpitali. Niech On tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym kim jesteśmy i dokąd zmierzamy i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój najgłębszy wyraz”.

Będąc odpowiedzialnymi za dziedzictwo Krzyża z Piaśnicy, pragniemy podjąć wszelkie wysiłki, aby Miłość, która jest jego przesłaniem, wpływała na życie rodzinne, społeczne, na ustawodawstwo, które winno chronić każde ludzkie życie oraz inspirować wszelkie działania duszpasterskie. 

W świetle Piaśnickiego Krzyża pragniemy odczytać Chrystusowe Błogosławieństwa, które można jedynie zrozumieć przez miłość i jedynie w miłości na nie odpowiedzieć. Błogosławieństwa są konkretnym programem, który może nadać nowy kształt ludzkiemu sercu, rodzinom, małym ojczyznom i naszemu wspólnemu Dobru, któremu na imię Polska.

Do życia Błogosławieństwami pragniemy wychowywać młode pokolenie, któremu powierzymy losy naszej Ojczyzny. Można to uczynić, jak mówił ks. Bosko, tylko kochającym sercem: „Wychowanie to sprawa serca”. Mówił jeszcze, że „nie wystarczy kochać młodzieży, trzeba także, by młodzież wiedziała, że jest kochana i czuła się kochana”.

Rodzice, duszpasterze, nauczyciele i wychowawcy, samorządowcy, politycy, duszpasterze – młodzież potrzebuje naszych serc wypełnionych Duchem Prawdy, który objawia Miłość Boga Ojca, łaskę naszego Zbawiciela, który pociesza i ma moc przeobrażać historię świata.

Niech wstawiennictwo św. Jana Pawła II, św. Jana Bosko, bł. Alicji Kotowskiej towarzyszy nam w osobistych oraz wspólnotowych wysiłkach, aby wartości, za które oddali życie Męczennicy z Piaśnicy przetrwały w naszych sercach i stały się celem wychowawczym w kształtowaniu nowego pokolenia na „dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli” (św. Jan Bosko).
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl