loading...

XIV Niedziela okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Bonawentury | czytania na dziś

Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza

Informacje

Zamknij wpis

Pamięci bł. Czesława Jóźwiaka

W całej salezjańskiej Polsce rok 2017 jest dedykowany męczennikom II wojny światowej, wychowankom oratorium w Poznaniu, którzy nazywani są popularnie „Piątką”. W okresie wojny za działalność konspiracyjną w Narodowej Organizacji Bojowej zostali aresztowani przez gestapo i skazani na śmierć.

Wyrok wykonano w Dreźnie 24 sierpnia 1942 roku. Na portalu niezalezna.pl pisaliśmy na bieżąco niemal o wszystkich inicjatywach upamiętniających naszych bohaterów. Dzisiaj w okolicach Bydgoszczy uhonorowano jednego z „Piątki” – bł. Czesława Jóźwiaka

Jóźwiak urodził się w nieistniejącej już miejscowości Łażyn, i tam na ruinach jego rodzinnego domu została dzisiaj o godz. 12.00 odprawiona Msza św. oraz odsłonięty kamienny obelisk z pamiątkową tablicą. Błogosławiony oratorianin był związany z okolicami Bydgoszczy nie tylko przez lata swojej młodości, ale także przez udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku. Walczył wówczas w batalionie PW „Koronowo”, gdzie uczestniczył w potyczce z Niemcami na bagnety.

Polowej mszy świętej przewodniczył ks. Stanisław Jendrzejewski, dziekan dekanatu Łabiszyn. Wzięli w niej liczny udział salezjanie z Bydgoszczy, Torunia, Aleksandrowa Kujawskiego, Piły i Trzcińca, ponadto kilku księży diecezjalnych. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Jarosław Wąsowicz SDB. Licznie reprezentowana była młodzież salezjańska, ponadto drużyny harcerskie z Brzozy, Collegium Salesianum z Fordonu oraz przedstawiciele Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, którzy zaciągnęli honorową wartę przy obelisku. W uroczystościach uczestniczyli ponadto strażacy, leśnicy oraz liczni mieszkańcy okolicznych miejscowości. Szczególnymi gośćmi byli przedstawiciele rodziny bł. Czesława Jóźwiaka, którzy do Łażyna zjechali z różnych stron Polski.

Ciężar przygotowania uroczystości wzięli na siebie Leśnictwo Nowa Wieś, przynależące do Nadleśnictwa w Solcu Kujawskim, proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Brzozie ks. Wojciech Szukalski, oraz Salezjańskie Stowarzyszenie Młodzieży. Wszystkim organizatorom na koniec uroczystości serdeczne podziękowania złożył wiceprowincjał salezjańskiej Inspektorii pw. św. Wojciecha w Pile ks. Adam Popławski SDB, który także dokonał aktu poświęcenia obelisku upamiętniającego bł. Czesława Jóżwiaka.

W upamiętnianie Czesława Jóźwiaka włączyli się także kibice Zawiszy Bydgoszcz, którzy już w maju zorganizowali o nim wykłady na jednej z lokalnych uczelni. Dzisiaj zaprezentowali flagę narodową Zawiszy, odpalili race podczas hymnu „Boże coś Polskę”, złożyli także okolicznościową wiązankę kwiatów.

ks. Jarosław Wąsowicz SDB

 
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła, tel. 067 352 27 20

Fax 067 352 27 56 , pila@salezjanie.pl