loading...

Sobota XVIII tygodnia okresu zwykłego | Uroczystość Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny | czytania na dziś

Imieniny: Marii, napoleona, Stelii

Informacje

Zamknij wpis

Rzepczyno: trudny czas izolacji

Marzec, a tegoroczny wyjątkowo, jest szczególnym miesiącem dla mieszkańców i pracowników Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rzepczynie. Ma to związek z epidemią koronawirusa i obostrzeniami dotyczącymi przemieszczania się oraz kolejną rocznicą śmierci ks. Kazimierza Lewandowskiego SDB, założyciela MOW.

Pracujemy. Mamy uczniów w klasach, nie w domach przed monitorami. Wynika to z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie nauczania w placówkach typu MOW, MOS, MOAS. Nasz Ośrodek decyzją sądu stał się domem chłopaków i w tym domu, w czasie pandemii, muszą przebywać.

Jest to oczywiście trudne z powodu długiej rozłąki z rodzinami, przyjaciółmi, ukochanymi dziewczynami, ale na pewno bezpieczne. Dbamy o to, aby nasi podopieczni nie nudzili się, spędzali ten czas pożytecznie, rozwijając swoje pasje i zainteresowania oraz przygotowując się duchowo na zmartwychwstanie Pana.

Wychowankowie po lekcjach mają różnorodne zajęcia, uzależnione w dużej mierze od pogody. Gdy jest zimno i deszczowo grają w gry planszowe, szachy, wykonują ozdoby wielkanocne metodą decoupage, oglądają wybrane filmy, czytają książki lub trenują w siłowni. W dni pogodne przebywają na zewnątrz. Na szczęście w obrębie terenu ośrodka mamy do dyspozycji piękny park ze stawami rybnymi, zewnętrzną siłownię, boiska do gry w piłkę siatkową, nożną i koszykówkę. Wychowawcy organizują zawody wędkarskie, sportowe.


Marzec jest dla naszego Ośrodka zawsze szczególnym miesiącem, ponieważ to czas, kiedy zawsze miło i serdecznie wspominamy byłego dyrektora ks. Kazimierza Lewandowskiego SDB. W dniu 25.03.2020 r., w 9. rocznicę śmierci ks. Kazika, nasi wychowankowie, uczniowie kl. VI, przygotowali pełną wspomnień, opowieści i zdjęć uroczystą akademię.

Były uśmiechy i łzy wzruszenia, kiedy dyrektor ks. Artur Dylewski SDB podsumował swoje spotkania z Czarnym, bo tak nazywano ks. Kazimierza, podkreślił, że wiele słów, które padły we wspomnieniach, jest nadal aktualnych i nadal można z nich mnóstwo czerpać i przekazywać kolejnym pokoleniom wychowanków.

Kolejnym punktem akademii było również podkreślenie Dnia Życia Poczętego. Przygotowana przez wychowanków prezentacja była mocnym akcentem w obronie życia nienarodzonych: liczne filmiki, zdjęcia i informacje jeszcze silniej uświadomiły uczestnikom, że życie zgodne z dekalogiem i VI przykazaniem, jest wartością nadrzędną.

Warto dodać tutaj, że zawsze modlimy się za wszystkie nienarodzone dzieci i w codziennej wieczornej Adoracji Najświętszego Sakramentu, prowadzonej przez księdza dyrektora, zawierzamy Bogu wszystkie kobiety, które noszą pod swoim sercem nowe życie.

Justyna Jurecka, Elżbieta Rosa
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl