W ostatnim czasie miały miejsce dwa wydarzenia: pierwsze zatytułowane "Rozeznanie duchowe w towarzyszeniu młodemu czlowiekowi" w dniach 2-4 marca oraz drugie: "Modlitwa nieustanna w duchu księdza Bosko" w dniach 16-18 marca 2018 r.

  

">
loading...

Sobota II tygodnia Wielkiego Postu | Wspomnienie dowolne Św. Turybiusza z Mongrovejo | czytania na dziś

Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy

Informacje

Zamknij wpis

Spotkania w Lądzie w ramach Salezjańskiej Szkoły Duchowości

W ostatnim czasie miały miejsce dwa wydarzenia: pierwsze zatytułowane "Rozeznanie duchowe w towarzyszeniu młodemu czlowiekowi" w dniach 2-4 marca oraz drugie: "Modlitwa nieustanna w duchu księdza Bosko" w dniach 16-18 marca 2018 r.

  

  

W bieżącym roku szkolnym wiodącym tematem zajęć Salezjańskiej Szkoły Towarzyszenia Duchowego w Lądzie nad Wartą było zagadnienie „rozeznania duchowego” w procesie towarzyszenia osobie młodego człowieka na drogach wiary, nadziei i miłości. „Rozeznanie duchowe” w trakcie podjętych refleksji i ćwiczeń przez prowadzących zostało ukazane jako istotny wymiar pomocy młodemu czlowiekowi w poszukiwaniu woli Bożej i jego integralnym rozwoju. Rozeznanie bowiem stanowi podstawowy czynnik wzrostu duchowego. Św. Jan Ewangelista przynagla ludzi wierzących w Chrystusa: „Umiłowani, nie dowierzajcie każdemu duchowi, ale badajcie duchy, czy są od Boga” (1 J 4,1).

 

W spotkaniu wzięło udział 14 osób. Było ono dla uczestników również okazją do poznania wspólnoty salezjańskiego Postnowicjatu oraz pocysterskiego zespołu kościelno-klasztorego w Lądzie.

  

Natomiast w dniach 16-18 marca br. odbyła się kolejna edycja Salezjańskiej Szkoły Modlitwy. Tegoroczne spotkanie formacyjne zostało poświęcone zagadnieniu „modlitwy nieustannej”.

 

Ten rodzaj modlitwy stanowił charakterystyczną formę dialogu z Bogiem i zjednoczenia z Nim w życiu księdza Bosko. Święty przekazał to doświadczenie modlitwy nieustannej swoim duchowym synom i polecał je swoim wychownkom. Taka modlitwa jest odpowiedzią na wezwanie Chrystusa Pana, który na kartach Ewangelii zachęca: „Zawsze należy się modlić i nie ustawać” (Łk 18,1) oraz „Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie” (Łk 21,36). Wydaje się, że w obecnym czasie odczuwania przez wielu ludzi młodych „głodu” spotkania z Bogiem doświadczenie księdza Bosko może stanowić wielką pomoc i solidne wsparcie.

 

W lądzkim spotkaniu wzięło udział szesnaście osób (trzynaście osób świeckich i trzy osoby konsekrowane). Program spotkania obejmował celebrowanie Mszy św. i Liturgii Godzin, głoszone konferencje, adoracje Najświętszego Sakramentu, dzielenie się własnym doświadczeniem oraz okresy milczenia i osobistej modlitwy.

 

                                                                                                ks. Zenon Klawikowski sdb
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl