loading...

XIV Niedziela okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Bonawentury | czytania na dziś

Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza

Informacje

Zamknij wpis

Ulica św. Jana Bosko w Toruniu

4 września b.r. podczas inauguracji kolejnego roku szkolnego w szkołach salezjańskich w Toruniu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Chwilę przed Eucharystią dokonano uroczystego otwarcia nowej ulicy w Toruniu, ulicy, której patronuje założyciel Rodziny Salezjańskiej św. Jan Bosko.

 

W wydarzeniu tym wzięli udział: wikariusz inspektora Inspektorii św. Wojciecha z siedzibą Pile ks. Adam Popławski, dyrektor szkół salezjańskich w Toruniu ks. Mariusz Witkowski, księża salezjanie posługujący w Toruniu: ks. Krzysztof Tylutki, ks. Bartłomiej Chmielewski oraz koadiutor Andrzej Okoniewski, poza tym Salezjanie Współpracownicy z toruńskiego Centrum, przedstawiciele nauczycieli, rodziców oraz dzieci i młodzieży uczących się w szkołach. W otwarciu ulicy wziął udział także Radny Rady Miasta Torunia Karol Maria Wojtasik, to dzięki jego inicjatywie Rada Miasta Torunia uchwałą z dnia 20 lipca 2017 roku nadała nazwę części dotychczasowej ul. Storczykowej nazwę ul. św. Jana Bosko.

Pojawienie się św. Jana Bosko, jako patrona jednej z toruńskich ulic to z jednej strony przejaw tego, że salezjanie i ich szkoły na dobre osadzili się już w mieście Mikołaja Kopernika. Z drugiej natomiast, co jest na pewno ważniejsze, jest to jeden z przejawów tego, że doceniono wieloletni już wkład środowiska salezjańskiego w wychowanie oraz edukację dzieci i młodzieży. Zauważmy, że w tym roku minęło już 20 lat, od kiedy salezjanie pojawili się w Toruniu i prowadzą katolickie szkoły. 1 września 1997 roku zaczynali od garstki 44 uczniów, obecnie w salezjańskich szkołach uczy się już blisko 500 dzieci i młodzieży.

Dk. Waldemar Rozynkowski

 

 

 
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła, tel. 067 352 27 20

Fax 067 352 27 56 , pila@salezjanie.pl