loading...

Czwartek XII tygodnia okresu zwykłego | czytania na dziś

Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana

Informacje

Zamknij wpis

Warszawa: wręczenie Nagrody Feniks 2019

Podczas inauguracji XXV Targów Wydawców Katolickich, które odbywały się w Warszawie w dniach 4-7 kwietnia 2019 r., ogłoszono tegorocznych laureatów Nagrody Feniks, przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.

Członkowie Kapituły Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2019 wybrali tegorocznych laureatów spośród ponad 350 tytułów zgłoszonych przez wydawców.

Dla salezjanów Inspektorii Pilskiej szczególnie ważne są dwie nagrody:

Feniks Diamentowy 2019

Ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk SDB

Nagroda zostaje przyznana za wybitne badania historyczne nad strukturami osobowymi czasu odradzającej się Polski i Kościoła po 1918 roku, a w szczególności wokół postaci i działalności Achillesa Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI oraz kardynała Augusta Hlonda w okresie międzywojennym i powojennym.

Ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk SDB jest salezjaninem, historykiem Kościoła. W latach 2004-2012 był rektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Z jego inicjatywy w kwietniu 2005 roku Senat akademicki przyjął uchwałę o zmianie nazwy Uczelni na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

Badania naukowe laureata koncentrują się wokół dziejów zakonów w czasach nowożytnych i dziejów Kościoła w II Rzeczypospolitej. Na szczególną uwagę zasługują badania nad posługą prymasa Polski kardynała Augusta Hlonda w okresie międzywojennym oraz działalnością Achillesa Rattiego, wizytatora apostolskiego w Polsce (od 1918 roku), następnie nuncjusza apostolskiego i papieża Piusa XI. Ks. prof. Wilk w swoim dorobku wydawniczym ma m.in. 7 tomów akt dotyczących Rattiego.

Laureat umiejętnie łączy teorię z praktyką, pracę administracyjną z naukową twórczością dotyczącą głównie relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską.

Mały FENIKS Specjalny 2019

„Seminare. Poszukiwania naukowe”

Czasopismo „Seminare. Poszukiwania naukowe” ukazuje się od 1975 roku. W tym czasie przeszło długą i niełatwą drogę od periodyku zawierającego publikacje wykładowców salezjańskich Wyższych Seminariów Duchownych i ukazującego się początkowo w cyklu dwuletnim, ze względu na reglamentację papieru i cenzurę komunistyczną, do kwartalnika będącego oficjalnym czasopismem naukowym Towarzystwa Naukowego Franciszka Salezego.
Tematyka artykułów naukowych publikowanych w „Seminare” jest ważnym ogniwem szerszego projektu realizowanego od kilku lat przez Towarzystwo Naukowe Franciszka Salezego „Młodzież i jej świat”.

Polityka wydawnicza redakcji zmierza obecnie do umiędzynarodowienia kolegium redakcyjnego i rady naukowej, zwiększanie udziału autorów reprezentujących zagraniczne ośrodki naukowo-badawcze, publikowania tekstów w różnych językach kongresowych oraz wydawania jednego numeru w roku w całości w języku angielskim.
Obecnie na łamach „Seminare” ukazuje się ponad 60 artykułów publikowanych każdego roku wraz z kilkunastoma sprawozdaniami i recenzjami naukowymi.

„Seminare” ma status czasopisma naukowego, znajdującego się na liście MNiSW z maksymalną liczba 15 pkt.

Pełną listę laureatów można znaleźć TUTAJ.

źródło: ekai.pl
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl