loading...

Środa I tygodnia Wielkiego Postu | czytania na dziś

Imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana

Informacje

Zamknij wpis

Bydgoszcz: X Zlot MGS

"Wolność - Wybór - Wyzwanie" to hasło X Zlotu MGS (Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego) Inspektorii Pilskiej, który odbył się w dniach 14-16 września 2018 roku w Bydgoszczy-Fordonie. Hasło spotkania nawiązywało do tematu Synodu Biskupów o młodzieży, który odbędzie się w Rzymie w październiku tego roku: "Młodzi, wiara i rozeznanie powołania".

Pierwszy dzień to oczywiście zjazd i ciepłe przywitania ze znajomymi. Dla wielu młodych była to bowiem pierwsza okazja do zobaczenia się po zakończonych akcjach wakacyjnych. Nie inaczej było w przypadku niektórych salezjanów. Wieczorne spotkanie z Jezusem i konferencja ks. Dominika Chmielewskiego SDB wprowadziła zebranych w temat powołania do wolności, a więc do walki z tym, co oddala od miłości Jezusa. Piękne działanie Ducha Świętego w sercach młodzieży było widoczne m.in. w kolejkach do konfesjonałów.

Sobotni poranek był poświęcony na pracę w grupach, w czasie której uczestnicy Zlotu zastanawiali się m.in. nad życiem we wspólnotach, które tworzą, nad ich blaskami i cieniami. Prezentacji rezultatów tej aktywności w kościele towarzyszyła m.in. modlitwa młodych za salezjanów. W południe odprawiona została Eucharystia, podczas której młodzi zostali zachęceni do brania przykładu z Maryi i do zawierzania się Jej na wzór św. Jana.
Popołudnie upłynęło na aktywnej rekreacji w postaci piłki nożnej i siatkówki, a także na modlitwie i "bożym rabanie" między blokami Fordonu oraz na wysłuchaniu świadectw Wojowników Maryi. Dzień zakończył "Wieczór Chwały" animowany przez zespół NOE z Wrocławia, w czasie którego młodzi mieli okazję do podjęcia "najważniejszego wyboru".

X Zlot MGS Inspektorii Pilskiej zakończył się Eucharystią sprawowaną niedzielnego poranka w kościele pw. św. Marka. W czasie kazania zebrani usłyszeli m.in. że ich życie jest powołaniem i zadaniem do spełnienia, a jeśli zabraknie osobistego zaangażowania w jego realizację, to świat będzie uboższy o talenty, dary i wartości, które każdy z nas posiada i którymi można było się podzielić.

Na zjazd do Bydgoszczy przybyło ok. 320 młodych ludzi, głównie z północno-zachodniej Polski, którym towarzyszyło blisko 40 salezjanów oraz 3 siostry salezjanki. W ocenie ks. Michała Mejera SDB, delegata ds. duszpasterstwa młodzieżowego w Inspektorii pw. św. Wojciecha, "takie sytuacje, w których spotykają się wszystkie grupy salezjańskie, na pewno są potrzebne", ale "warto pomyśleć nad tym, żeby było więcej elementów integrujących".
Dla Przemka ze Szczecina "był to dobry moment, by spędzić go we wspólnocie. Był też moment zadumy - mogliśmy się spotkać w kościele, pomodlić się razem". W kontekście hasła zlotu "Wolność-Wybór-Wyzwanie", będzie On starał się odnaleźć Boga w swojej codzienności, poświęcić więcej czasu na osobistą modlitwę.
Na Mariuszu z Trzcińca ogromne wrażenie wywarło to, "jak młodzi ludzie chwalą Pana, dają świadectwo wiary". Po tym doświadczeniu zapragnął zostać animatorem w jakiejś wspólnocie.
W opinii Kasi ze Szczecina "był to naprawdę bardzo dobry czas, Boży czas, w kórym mogliśmy spotkać się ze wszystkimi salezjańskimi wspólnotami, poznać nowe osoby, bo był także obecny Duch Święty." Był to czas, który pomógł w ukierunkowaniu jej osobistej relacji z Panem Bogiem.

Redakcja
Zdjęcia: Monika Nowak
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl