loading...

Sobota XIX tygodnia okresu zwykłego | Święto Św. Bartłomieja Apostoła | czytania na dziś

Imieniny: Bartosza, Jerzego, Maliny

Salezjanie

Zamknij wpis

Odszedł do Pana

6 maja, w wieku 94 lat, zmarł ks. Nikodem Pisarski, polski misjonarz, wysoce zasłużony dla rozwoju salezjańskiego szkolnictwa w Japonii. Ostatnio przebywał w mieście Beppu na wyspie Kiusiu.

Tam też odbędzie się, zgodnie ze zwyczajem japońskim, specjalne czuwanie modlitewne, tzw. otsuya (czuwanie), zaś w środę w południe - pogrzeb.
Polscy współbracia zrealizowali o nim, niedługo przed śmiercią, film „Zwiastun dobrej Nowiny”.

Ks. Nikodem Pisarski urodził się 3 września 1918 r. Wyjechał do Japonii w wieku 19 lat. Odznaczał się zdolnościami w dziedzinie budowlanej, dlatego prowadził różne budowy i remonty na salezjańskich placówkach. Przez pewien czas pełnił funkcję dyrektora Wyższej Szkoły Techniczno-Elektrycznej, obecnie jest to Instytut Politechniczny. To ks. Pisarskiemu uczelnia ta zawdzięcza reorganizację i nowe gmachy. Za zasługi na polu wychowania i nauczania otrzymał od władz japońskich złotą odznakę z motywem gałązki kwitnącej wiśni. W 2008 r. został on odznaczony, wraz z ks. Michałem Moskwą, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, podczas jego wizyty w Tokio.

Osoby, które znały ks. Pisarskiego, wspominają jego gościnność, wielki patriotyzm oraz ojcowskie serce, także w stosunku do wszystkich Polaków w Japonii.
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl