loading...

Środa XXIII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Św. Januarego | czytania na dziś

Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Informacje

Zamknij wpis

Komentarz na niedzielę 29 czerwca 2014

„Strzeżono więc Piotra w więzieniu, a Kościół modlił się za niego nieustannie do Boga”

(Dz 12, 5)

1. Głowa Kościoła – święty Piotr jest w tarapatach. Pozbawiono Go wolności, osadzono w więzieniu, nie może bez skrępowania głosić królestwa Bożego. Na zaistniałą sytuację wierzący  w Chrystusa reagują  żarliwą modlitwą. Płynie do Boga  nieustająca modlitwa za ich pasterza. Dopominania się sprawiedliwego sądu, odwoływanie się do „wyższej instancji”, demonstracje przed więzieniem… To byłyby właściwe metody walki o wolność pierwszego papieża. Autor Dziejów Apostolskich nie o takich metodach jednak pisze. Siłą wierzących jest wytrwała modlitwa!

2. W różnych niebezpieczeństwach znaleźć się mogą nasi pasterze – od papieża począwszy na księdzu z najmniejszej parafii skończywszy. Choroba ciała. Przepracowanie. Nadmierna troska o wymiar materialny kościoła. Nałóg. Pośpiech w sprawowaniu sakramentów. Głoszenie kazań z rutyniarstwa, bez oparcia w Duchu i Słowie. Lekceważenie konieczności regularnej spowiedzi. Poleganie bardziej na krewnych i przyjaciołach, niż na Bogu i Pasterzach Kościoła. Zwykle „owieczki” widzą i „czują”, że z pasterzem dzieje się coś niedobrego. Czy o niego walczą? Jak o niego walczą? Czy wstydzą się o tym powiedzieć  jemu samemu? Czy rozgłosem o „chorobie” czy niebezpieczeństwie duszpasterza na łamach lokalnej i ogólnopolskiej prasy da się jemu pomóc? Czy tylko tak można jemu pomóc? Modlitwa pierwotnego Kościoła za swego pasterza jest skarceniem nas za niesienie pomocy tylko za pomocą doczesnych środków. To Bóg od śmierci i niebezpieczeństwa wybawia, a my możemy „tylko” o to się do Niego modlić. To Bóg posłał  swego anioła do Piotra i Go z więzienia cudownie wyprowadził!

3. Módlmy się za swoich duszpasterzy nie tylko z okazji ich imienin, Wielkiego Czwartku i rocznicy przyjęcia przez nich święceń. Módlmy się NIEUSTANNIE. Jak gmina chrześcijańska z Jerozolimy za uwięzionego Piotra.  

ks. Paweł Barylak SDB
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła, tel. 067 352 27 20

Fax 067 352 27 56 , pila@salezjanie.pl