loading...

Środa XXIII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Św. Januarego | czytania na dziś

Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Informacje

Zamknij wpis

Słowo na niedzielę 23 lutego 2014 r.

„Miłujcie waszych nieprzyjaciół (…) tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie.”

(Mt 5, 44-45)

1. Chcę być synem Ojca! Nie ma innego ku temu sposobu jak ten podany przez Jednorodzonego Syna Ojca – miłować, jak On, nieprzyjaciół! Bo Ojciec miłuje wszystkich, dobrych i złych; sprawiedliwych i niesprawiedliwych; nie dopuszcza, aby w moim sercu wybudował się mur podziału na „tych których kocham” i „tych których nienawidzę”.

2. Pierwsze czytanie podpowiada nam jak stawać się synem Ojca: „nie będziesz żywił w sercu nienawiści do brata.”, a zaraz potem „nie będziesz żywił urazy.” Zwróć uwagę na słowo „żywił” – to dolewanie oliwy do ognia, podsycanie gniewu, niekończące się opowiadanie o wadach i grzechach naszych winowajców, to jątrzenie zła, to pełne zawziętości domaganie się kary. Takimi sposobami „odżywiam” nienawiść i urazę; zależy mi by rosła w siłę; z małej rzeczki czynię z niej rwący potok. Nie powinienem „żywić” nienawiści, ale ją „głodzić na śmierć”!

3. W tym samym pierwszym czytaniu znajduję inny sposób „usynowienia” mego serca: „nie będziesz szukał pomsty.” Zranione przez grzech pierworodny nasze serca zdolne są do świetnie przygotowanych zemst.  Mściwością odwracam się od Ojca, a me serce       kształtuję „podszeptami szatana.” Nie ma „słodkich zemst”, „zasłużonych”, „zemsty po latach.” Jezus zalecając „modlitwę za tych, którzy was prześladują” podaje dostępną dla wszystkich terapię od pomsty. Jak długo w sercu mym prześladuje mnie nieprzyjaciel, winowajca, jak długo medytuję nad sposobem „odgryzienia” się, tak długo powinienem za niego się modlić. Wraz z modlitwą przyjść musi, prędzej czy później, łaska miłosierdzia. Skoro, jak mówi psalmista, Pan jest łaskawy, nieskory do gniewu, bardzo cierpliwy, litujący się nad dziećmi, to i nam, jego synom, nie wypada postępować inaczej. Miłość nieprzyjaciół jest pierwszym dogmatem, którym powinienem żyć i w którego moc powinienem wierzyć. Chcę być synem Ojca!      

ks. Paweł Barylak SDB
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła, tel. 067 352 27 20

Fax 067 352 27 56 , pila@salezjanie.pl