Sobota, 25 marca 2017 r. imieniny: Bolka, Cezaryny, Marioli

Informacje

Projekt #VALDOCCO

Zainspirowani przez Księdza Generała podczas dwusetnego "Słówka na dobranoc", proponujemy z tego przesłania uczynić program animacji duszpasterstwa młodzieżowego na nadchodzący rok pracy formacyjnej w placówkach lokalnych naszej Inspektorii.

Ksiądz Generał powiedział, że nie ma jednego Valdocco: to turyńskie jest kolebką, jest naszym źródłem, ono było pierwsze. Każdy dom salezjański powinien mieć tego samego ducha Valdocco i każda obecność salezjanina powinna być Valdocco. W tym duchu proponujemy projekt pod nazwą «TU JEST VALDOCCO».

 

Idąc za głosem ks. Bosko, chcemy skorzystać z metody wychowawczej w salezjańskim oratorium poprzez gimnastykę, muzykę, deklamacje, teatr, spacery i oczywiście modlitwę.


To propozycja dla młodzieży z wszystkich grup tworzących MGS w naszej Inspektorii oraz innych młodych, którzy nie znają jeszcze środowiska parafii czy oratorium, albo nie widzących tam miejsca dla siebie.
Będzie to dla wielu początkiem procesu ewangelizacji.

Projekt #VALDOCCO kierujemy do młodzieży w oparciu o chrześcijańską wizję życia. Proponujemy chrześcijańskie wychowanie, którego sercem jest Salezjańska Duchowość Młodzieżowa. Młodzież powinna stopniowo odkrywać w tym projekcie środowisko bogate w wartości ewangeliczne, które poprowadzą ją do doświadczenia wiary w życiu codziennym.


#VALDOCCO będzie pośrednikiem między Kościołem a społecznością lokalną i młodzieżą z peryferii, w poszukiwaniu młodych. Jako projekt z pogranicza świata świeckiego i eklezjalnego, będzie proponować wychowawcze i ewangelizacyjne odpowiedzi na najpilniejsze wyzwania, zwłaszcza dotyczące najbardziej zmarginalizowanych (Salezjańskie Duszpasterstwo Młodzieżowe, s. 181).


Projekt #VALDOCCO ma być uprzywilejowanym miejscem dla animatorów, gdzie osobiście i we wspólnocie będą mieli okazję żyć wiarą oraz służyć najbardziej potrzebującym. Dzieci i młodzież zaangażowana w projekt będzie miała możliwość, swoim przykładem i świadectwem, prowokować do refleksji rodziny i młodzież żyjącą z dala od Kościoła.


W projekcie #VALDOCCO cały czas należy pamiętać o turyńskim Valdocco, które stało się inspiracją do głębokiej spójności propozycji salezjańskiej: wychowawczej i ewangelizacyjnej jednocześnie.
Chcemy dać salezjanom i animatorom salezjańskim konkretne narzędzie, które pomoże zrealizować projekt #VALDOCCO. Pomysł spotkań młodzieży z salezjanami i świeckimi w parafiach, szkołach i oratoriach może odbywać się w regionach lub w poszczególnych dziełach w formie warsztatów:
• Warsztaty teatralne – propozycja np. nowych projektów teatralnych, scenek ewangelizacyjnych, przygotowanie rekolekcji, itp

• Warsztaty sportowe – propozycja np. tańców integracyjnych, gier i zbaw zespołowych na świeżym powietrzu, gier stolikowych, itp.

• Warsztaty muzyczne – przygotowanie np. wieczoru uwielbienia, koncertów, prowadzenie scholi, animacji muzycznej dla grup, itp.

• Warsztaty turystyczne – propozycja np. gier terenowych i krótkich wycieczek, wędrówek górskich, itp.

• Warsztaty liturgiczne – np. przygotowanie liturgii oraz szkoła liturgii i modlitwy, oprawa muzyczna celebracji liturgicznych, itp.


Mile widziane będzie zaangażowanie „weteranów” SWE i „dinozaurów” OAZY, byłych wychowanków szkół i ośrodków, małżeństw i osób pracujących, które przez lata uczestniczyły w pięknej historii Inspektorii pilskiej, a dziś czują wdzięczność i chęć współodpowiedzialności za posłannictwo salezjańskie.

Proponujemy konkretną pomoc w przygotowaniu projektu oraz przeprowadzenie go w poniższych terminach:
• 6-8 listopada 2015
• 15-17 stycznia 2016
• 1-3 kwietnia 2016
• 17-19 czerwca 2016Biuro Posłannictwa Młodzieżowego PLN
Ekipa Duszpasterstwa Młodzieżowego PLN
Inspektorialna Rada Młodych

odsłon: 1509 | aktualizowano: 2015-09-03 10:19 | wpsionka
projektowanie stron www szczecin, branding, logo design © 2010 - 2017 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła Tel. 067 352 27 20; Fax 067 352 27 56, pcholewa@salezjanie.pl [ Online: 9 os. ]