loading...

| Wspomnienie dowolne Św. Fabiana, św. Sebastiana | czytania na dziś

Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana

Informacje

Zamknij wpis

X Pielgrzymka Rodzin Polonijnych śladami Bożego Miłosierdzia

W ostatnim tygodniu lipca Rodziny Polonijne z różnych krajów Europy uczestniczyły  w pielgrzymce autokarowej śladami Bożego Miłosierdzia. W spotkaniu  brały  udział rodziny przybyłe z Anglii, Szwecji, Francji, Niemiec, Ukrainy oraz kilka rodzin żyjących w Polsce. 

Tegoroczne dziesiąte, jubileuszowe  spotkania rodzin Polonijnych odbywały  się w dniach 24-31 lipca 2011 r. pod hasłem: „Świadkowie Miłosierdzia Bożego”.  W tym czasie rodziny polonijne odwiedziły m.in. Wilno, Białystok, Niepokalanów, Jasną Górę, Oświęcim i Wadowice. 

Duchową opiekę nad pielgrzymką  sprawował   ks. Zdzisław Lepper – salezjanin. 

Pielgrzymom zgromadzonym na Jasnej Górze towarzyszył  bp Wojciech Polak, delegat ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.  O godz. 18.30 rodziny polonijne uczestniczyły we Mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem.  Eucharystii przewodniczył bp Polak, który także w tym dniu poprowadził  Apel Jasnogórski. 

W  homilii ksiądz biskup zwrócił uwagę, że obecnie 17 milionów Polaków żyje na emigracji na wszystkich kontynentach świata. Przypomniał także słowa bł. Jana Pawła II, który mówił, że gdy Polacy opuszczali w różnych czasach, i z różnych przyczyn swój ojczysty kraj, nieśli ze sobą wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej: „Mieli go w oczach i w sercach, ale bardzo często nieśli go w sensie dosłownym, nieśli go jak największy skarb. Brali ten jasnogórski obraz do ręki na drogę jako przewodnika, jako dziedzictwo, jako zawierzenie i znak więzi”. 

Podczas Apelu Jasnogórskiego,  ks. biskup  zawierzył Matce Bożej Jasnogórskiej wszystkie rodziny żyjące na emigracji. 

Rodziny Polonijne spotykają się od 2001 r. Początkowo zjazdy organizowane były przede wszystkim dla rodzin ze Wschodu. Od 2007 roku, gdy do organizatorów dołączyła mieszkająca w Szwecji Małgorzata Garstka, w spotkaniach jest reprezentowany zarówno wschód, jak i zachód Europy. 
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl