Wtorek, 28 marca 2017 r. imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

Nowenna do Maryi Wspomożycielki

Pliki do pobrania

43.5 KB | Pobrań:: 1015

NOWENNA - DZIEŃ SZÓSTY

Preteksty przeciwne częstej Komunii i jej korzyściom

V. Boże wejrzyj ku wspomożeniu memu.

R. Panie pospiesz ku ratunkowi memu.

V. Chwała Ojcu, i Synowi, i Duchowi Świętemu.

R. Jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

V. Maryjo Wspomożenie Wiernych.

R. Módl się za nami. 

 

1. Demon ze swoimi pułapkami i świat ze swoimi pretekstami, oddalają wiernych od częstej Komunii. Ktoś mówi: Żeby często przyjmować Komunię trzeba posiadać świętość; ja natomiast jej nie posiadam.

Odpowiadam: Aby często przyjmować Komunię trzeba posiadać świętość; jednak nie od razu świętość doskonałą, którą posiadają najbardziej znani święci i męczennicy, lecz tę, która jest w zasięgu każdego chrześcijanina; tę świętość, która zawiera się w stanie łaski Bożej, złączonej z dobrą wolą unikania grzechu i służenia Bogu. Takiej świętości Bóg wymaga od wszystkich, zanim jeszcze przystępują do Komunii, a jeśli jej nie posiadasz, powinieneś zatroszczyć się o jej zdobycie. Jeżeli już ją posiadasz, to jesteś dostatecznie święty do przystępowania do Komunii; co więcej, posiadając tę wystarczającą świętość musisz często przyjmować Jezusa Chrystusa, żebyś jeszcze bardziej umocnił i pomnożył ją w tej duszy. W związku z tym oraz w celu ominięcia innych pułapek, pamiętaj, że Komunia nie została ustanowiona przez Jezusa jedynie jako rekompensata zdobytych cnót, lecz także jako środek do ich zdobycia.

Inny mówi: Ja nie ośmielam się pójść do Komunii zanim się najpierw nie wyspowiadam, a spowiadać się za każdym razem nie mam czasu.

Temu odpowiadamy: Nie jest konieczne spowiadać się za każdym razem, gdy chce się przyjąć Komunię Świętą. Za wyjątkiem jednego przypadku, w którym istnieje obowiązek wyspowiadania się przed przyjęciem Świętej Hostii, a to wtedy, gdy ma się na sumieniu popełnienie grzechu śmiertelnego[1]. Dusze chrześcijańskie, które często przystępują do Sakramentów Świętych albo nigdy nie upadają, lub bardzo rzadko z ciężkiej winy. Z grzechów powszednich spowiedź nie jest potrzebna, a do ich usunięcia wystarczy spełnić akt miłosierdzia lub żalu, znak Krzyża Świętego wodą święconą, odmówić Ojcze nasz,  uczestniczyć pobożnie we Mszy Świętej, itp. A jeśli miałbyś na sumieniu jakiś grzech lekki nie powinieneś się trapić, ponieważ Kościół ogłosił, że Komunia chroni od grzechu śmiertelnego  i usuwa grzechy powszednie: quo liberemur a culpis quotidianis, et a mortalibus praeservemur[2]. Zatem, skoro dzięki dobrze odprawionej spowiedzi otrzymujemy wiele łask i pomocy, tak też będzie, gdy będziemy do niej przystępować od czasu do czasu, czyli co 8 czy 15 dni.

2. Ktoś inny powie: Nie czuję zapału; więcej, nie jestem pobożny. Odpowiadamy: Aby dobrze i owocnie przyjąć Komunię nie trzeba podobnie często odczuwać zapału; co więcej, komunie przyjęte w stanie oschłości, lecz dla przypodobania się Bogu, są zasługujące. Wielu świętych, jak św. Wincenty de'Paoli i św. Teresa cierpieli na ten brak zapału i rozproszenia; nie opuścili jednak praktyk pobożności, zwłaszcza Komunii Świętej. Mimo iż [jesteś] letni, mówi św. Bonawentura, przystąp z ufnością, ponieważ im bardziej jesteś chory, tym bardziej potrzebujesz lekarza: Licet tepide, accede fiducialiter, quìa quo magis aeger, magis indiges[3].

Inny dodaje: Nie śmiem dalej często przyjmować Komunii, ponieważ często upadam w te same błędy.

Jednak, jeżeli powstrzymasz się od przyjmowania Komunii, jeszcze łatwiej będziesz upadał, a być może w większe uchybienia: stąd powstrzymując się od chleba mocnych wzrośnie jeszcze twoja słabość i skończysz umierając z jej powodu. Posłuchaj zatem tego, co mówi o tym postanowieniu św. Ambroży: Ja grzeszę każdego dnia, zatem każdego dnia potrzebuję wziąć lekarstwo: quotidie pecco, quotidie remedio indigeo[4]. Nie można zapomnieć, że Komunia również codzienna, chroni od grzechów śmiertelnych, lecz nie czyni nas bezgrzesznymi. Zatem zatroszczmy się, byśmy mieli serce wolne od winy, dobrą wolę kochania i służenia Bogu, a potem nie niepokójmy się codziennymi uchybieniami. Komunia Święta oczyści nas za każdym razem, dając nam siłę do unikania większej ich części.

3. Ktoś ma w zwyczaju mówić: Nie jest konieczne częste przyjmowanie Komunii: Kościół nakazuje ją raz w roku.

Posłuchaj odpowiedzi: Jezus Chrystus, Król niebios i ziemi, Jezus Chrystus, Miłość, Słodycz wszystkich świętych pragnie, żebyśmy często przyjmowali Komunię.  Po co zatem zastanawiać się, czy ta częstotliwość jest konieczna lub nie? Znasz i kochasz Jezusa? Więc zaspokój Jego pragnienia.

Kościół następnie, co jest prawdą, nakazuje przyjmować Komunię przynajmniej raz w roku, lecz nie zabrania czynić tego częściej, a raczej tego pragnie. Zważ na słowo przynajmniej, za pomocą którego wyraża swoje przykazanie, a poznasz zawsze lepiej jego intencję. Kościół jest jak matka, która wie, że syn potrzebuje jeść często, by zachowywać siły i nie umrzeć; lecz nie może go do tego nakłonić. Co więc robi? Pod groźbą kary nakazuje, żeby zjadł przynajmniej od czasu do czasu, mając nadzieję, że dzięki temu odzyska apetyt, i będzie częściej się odżywiał, a w ten sposób pozostanie przy życiu. Zatem przykazanie o Komunii rocznej zostało ustanowione dla leniwych i obojętnych.

Powinniśmy naśladować wielu ojców i wiele matek rodziny, sługi i służące, wielu rzemieślników i rolników, którzy pocą się cały dzień pracując; wstają wcześnie rano, idą do kościoła, przyjmują Komunię, czynią należyte dziękczynienie, potem idą do domu, by wypełniać swoje zajęcia, aby nic nie uległo zakłoceniu. Czy tego, co oni robią, nie możemy czynić również i my?

Wszakże, jaką regułę mógłbyś naśladować w przyjmowaniu Komunii? Zapytaj o to twojego spowiednika, który da ci mądre wskazania. Niewielu jest takich chrześcijan, którym nie można doradzić i zezwolić na cotygodniową Komunię. Św. Filip Nereusz polecał spowiadać się co 8 dni, a Komunię przyjmować nawet częściej, według wskazań kierownika duchowego. Eucharystia, mówi o tym samym postanowieniu św. Augustyn, jest codziennym chlebem; przyjmuj go zatem każdego dnia, aby każdego dnia ci sprzyjał. Żyj więc w taki sposób, żebyś każdego dnia mógł go przyjąć. Św. Tomasz dodaje: «Gdy ktoś poznaje z doświadczenia, że Komunia codzienna sprawia wzrost w jego sercu miłości Bożej, winien przyjmować ją codziennie »[5].

Tak czyniła Najświętsza Dziewica po Wniebowstąpieniu swojego Syna. Uczestniczyła każdego dnia we Mszy Świętej, którą ponadto odprawiał dla niej Apostoł Jan i z jego rąk przyjmowała następnie swego umiłowanego Jezusa.

Praktyka – Ustalę sobie jakiś dzień w tygodniu lub w miesiącu na przyjmowanie Komunii Świętej ku czci Maryi.

 

Przykład

Niezliczone są łaski otrzymane przez odprawianie nowenny ku czci Maryi Wspomożycielki i dzięki przystępowaniu do Komunii, by uczynić ją bardziej podobającą się Maryi i skuteczniejszą. Oto fakt, który to wyraźnie potwierdza. 8 sierpnia pisano z Carignano co następuje: «Minęło już 5 miesięcy, od kiedy moja matka cierpiała na przenikliwe bóle głowy. Czasami czuła się tak obolała, że tracąc użycie władz rozumu wpadała w delirium. W tym żałosnym stanie raz płakała, bądź wzdychała; innym razem zapraszała nas do domu, żeby jej pomóc i ją wesprzeć. Nie pozostawało nic innego, jak uciec się z ufnością do Maryi Wspomożycielki, gdyż inni krewni i nasi przyjaciele to uczynili. Ponadto postanowiliśmy odprawić nowennę, którą od razu rozpoczęliśmy przystępując do spowiedzi i Komunii Świętej. Miało to miejsce 24 czerwca. Od tego dnia moja matka uzyskała poprawę, iż można było mówić o jej uzdrowieniu. Nowenna nie była jeszcze zakończona, a ona już wróciła do doskonałego zdrowia. Wysłany przez matkę, moją rodzinę, bliskich i inne mądre i znaczące osoby spieszę z przedstawieniem wspólnej wdzięczności wobec Pana poprzez obecną relację, prosząc, żeby ją opublikować, aby wszędzie była znana i wzywana potęga Maryi Wspomożycielki Chrześcijan[6].

 [1] Conc. Trid. Sess. 13, cap. 2.

[2] Ibidem.

[3] De perf. Relig. Cap. 21.

[4] V. Summa di s. Tom. Parte 3, q. 80, art. 10.

[5] V. Tom. IV Sent. – V. la SS. Comunione per Monsignor Segur.

[6] V. Rimembranza di una solennità ecc. Appendice.odsłon: 1992 | aktualizowano: 2012-05-20 07:00 |
projektowanie stron www szczecin, branding, logo design © 2010 - 2017 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła Tel. 067 352 27 20; Fax 067 352 27 56, pcholewa@salezjanie.pl [ Online: 5 os. ]