loading...

Czwartek XIII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Świętych męczenników Augustyna Zhao Rong i Towarzyszy | czytania na dziś

Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki

Działalność

Zamknij wpis

MGS POLSKA w Oświęcimiu

15 sierpnia to nie tylko Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej i rocznica założenia oświęcimskiego zakładu salezjańskiego, ale także początek radosnego spełniania snu świętego Jana Bosko. Wizja rzeszy młodzieży, która z dzikich kozłów, psów, kotów i niedźwiedzi zamienia się w potulne i łagodne baranki doskonale obrazuje dzisiejsze spotkanie w Oświęcimiu.

Chaos na recepcji, głośne powitania ze znajomymi z drugiego krańca Polski, walka o najlepszy kawałek trawnika pod namiot i finał: warkot kolumny motocykli eskortujących relikwie świętego Jana Bosko na miejsce sprawowania Eucharystii. Wszystko ucichło, gdy między zebranymi pojawił się On.

Relikwiarz zawiera prawą dłoń Świętego. Dłoń, którą przywitał się z Dominikiem Savio, którą błogosławił i malował ściany Oratorium na Valdocco. Dłoń, która w szerokim geście zaprasza do spotkania z Jezusem w Komunii Świętej. Okazję do tego podwójnego spotkania mieli wszyscy zgromadzeni na boisku Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego. Zarówno młodzi, jak i starzy trwali w skupieniu zasłuchani w słowa księdza biskupa Tadeusza Rakoczego. Oni wszyscy klaskali i wiwatowali radośnie na cześć swojego Patrona, a zarazem nowego patrona Oświęcimia.

Zadedykowanie świętemu Janowi Bosko VI Małopolskiego Festiwalu „Jackowe Granie” podkreśliło powagę wydarzenia. Przegląd otworzył Ryszard Haba swoim misterium dźwięku zagranym przy relikwiach umieszczonych w sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Kolejną dziedziną sztuki, którą umiłował Ksiądz Bosko, a która uświetniła uroczystości był teatr. Spektakl plenerowy „Spełniony sen” zachwycił spektakularnością efektów pirotechnicznych, synchronizacją taneczną oraz bogactwem rekwizytów. Aktorzy Teatru ITP podkreślili, że przedstawienie stanowi owoc współpracy wielu ludzi – począwszy od muzyków, po samych aktorów. Ciężkie godziny prób i warsztatów opłaciły się, bo satysfakcja jest ogromna.

Dzień zakończyło charakterystyczne dla charyzmatu salezjańskiego „słówko na dobranoc” wygłoszone przez Radcę Generalnego - księdza Marka Chrzana. Zapewnił on, że Ksiądz Generał Pascual Chávez obecny na CONFRONTO – zlocie MGS Italia w Turynie – łączy się z nimi na modlitwie. Pomostem są właśnie relikwie Ojca i Nauczyciela Młodzieży: obecne zarówno na Valdocco, jak i tu – w Oświęcimiu.

Anna Jastrzemska, MGS

 

 Transmisja z uroczysości w Oświęcimiu 17 sierpnia 2013 TV TRWAM
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl