loading...

Wtorek XIV tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Św. Kamila de Lellis, św. Henryka | czytania na dziś

Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego

Salezjanie

Zamknij wpis

50 lat w służbie Bożej

W dzień uroczystości konsekracji kościoła w Neukirchen odbyły się okolicznościowe obchody złotych godów kapłańskich ks. Stefana Kielińskiego oraz 60-lecia służby w zakonie salezjanów św. Jana Bosko. Uroczystość tę dostojny jubilat świętował wspólnie z parafianami, wśród których pełnił posługę duszpasterską do czasu odejścia na emeryturę. 

Czcigodnego gościa z należytym szacunkiem powitano na placu przed restauracją Schaerla. W uroczystej procesji, z udziałem członków ochotniczych straży pożarnych z Neukirchen i Goeggelbach, Katolickiego Związku Młodzieży Męskiej i Katolickiego Związku Młodzieży Żeńskiej, Związku Weteranów, Katolickiego Związku Kobiet Niemieckich, Związku Działkowiczów Neukirchen/Goeggelbach, świeckiego Zarządu Kościoła i Rady Parafialnej – licznie zgromadzei wierni udali się z towarzyszeniem miejscowej orkiestry dętej z Neukirchen na jubileuszową Mszę św. do kościoła pw. św. Marcina.

Zasłużony duchowny przez wiele lat cieszył się olbrzymim uznaniem wspólnoty wiernych parafii św. Marcina jak i ekspozytury w Kirchenbuch.

W wypełnionym po brzegi kościele następca jubilata ks. proboszcz Eugen Thumann przypomniał w telegraficznym skrócie życiorys oraz działalność swojego poprzednika. Ks. Stefan KIELIŃSKI – ur. 1 września 1932 r. w Polsce, w miejscowości Strzepcz. Miał liczną rodzinę, jedna z jego sióstr zdecydowała się również na życie w zgromadzeniu zakonnym i wstąpiła do klasztoru. Stefan Kieliński odpowiedział Panu Bogu „tak” w 19 roku życia, wstąpił do salezjanów Księdza Bosko w Polsce, obierając życie według rad ewangelicznych, w ubóstwie, czystości i posłuszeństwie, które charakteryzują stan zakonny.

W 1961 otrzymał święcenia kapłańskie, a w 1985 roku, zgodnie ze ślubowanym posłuszeństwem udał się z misją do Niemiec. Przyszło mu żyć w Bawarii, kraju o nieznanym mu języku i obcej kulturze, jednak dla prawdziwej wiary nie ma granic. Po czterech latach pracy w Utzenhofen koło Ambergu, w 1989 roku przeniesiony został do parafii św. Marcina do Neukirchen. Ks. Kieliński w latach 1989-2008 sprawując opiekę duszpasterską nad parafią mocno i przekonywująco wpływał na pogłębianie wiary we wspólnocie i sam na codzień intensywnie ją przeżywał” – wskazał ks. Thuman. Ślady skutecznej działalności ks. Kielińskiego długo jeszcze będą widoczne w Neukirchen – dodał nowy proboszcz. Ks. Kieliński przeszedł w międzyczasie w stan spoczynku. Aktualnie mieszka w domu salezjańskim w Rumi, w swojej ojczystej Polsce.

Właśnie dzień konsekracji kościoła to wyjątkowa okazja by gorąco dziękować Panu Bogu za powołania kapłańskie – mówił dalej ks. Thuman. Kończąc proboszcz życzył jubilatowi wszystkiego najlepszego oraz obfitych łask Bożych. Po zakończonej Eucharystii, którą muzycznie wzbogaciły śpiewy chóru kościelnego z Neukirchen pod dyrekcją Gerarda Binka, ponowie w uroczystej procesji udano się do pobliskiej restauracji Schaerla, gdzie odbyła się świecka część jubileuszu. Tu, z ramienia władz administracyjnych kościoła zabrał głos Heinrich Engelhardt, który przypomniał główne pola współpracy z byłym proboszczem w trosce o dobro społeczności lokalnej i parafii. 
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl