loading...

XVIII Niedziela okresu zwykłego | Święto Św. Teresy Benedykty od Krzyża | czytania na dziś

Imieniny: Klary, Romana, Rozyny

Salezjanie

Zamknij wpis

Salezjanie


 • Wizytacja Radcy ds. Misji ks. Vaclava Klementa

  W dniach 6-7 kwietnia Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie, gościło Radcę do spraw Misji księdza Vaclava Klementa. Przybył on przede wszystkim po to, aby spotkać się ze współbraćmi z inspektorii krakowskiej.

  13 kwietnia 2012r. 949 5
 • Zwiedzający przewodnicy

  W weekend 23-25 maraca, grupa młodych Salezjanów – przewodników po lądzkim klasztorze – udała się wraz z ks. Wojciechem Lechem SDB na coroczny wyjazd integracyjno – naukowo – turystyczny. Tradycyjnie celem wyjazdu stały się zabytki pocysterskie, położone tym razem w okolicach Wrocławia: Trzebnica i Lubiąż oraz kilka innych zabytków.

  02 kwietnia 2012r. 1281 5
 • Krakowska msza prymicyjna

  Dzisiejszy poranek, 28 marca, wpisze się zapewne na długo w historię WSDTS w Krakowie. O godzinie 7.00 swoją Mszę prymicyjną celebrował w naszej kaplicy zakonnej ks. Jacek Krzypkowski SDB, pochodzący z inspektorii wrocławskiej. Słowo powitania, jak i krótką homilię, wygłosił rektor naszego seminarium, ks. Wojciech Krawczyk. 

  28 marca 2012r. 1495 5
 • Wieści z lądzkiego seminarium

  W zeszłotygodniowy weekend (16-18 marca) nasze lądzkie seminarium niemal doszczętnie opustoszało. Od soboty do poniedziałku przebywaliśmy w Szczecinie. W IV Niedzielę Wielkiego Postu, nazywaną Laetare, byliśmy w placówkach Salezjańskich, gdzie dzieląc się swoim życiem i powołaniem do życia zakonnego modliliśmy się, by Bóg wzywał nowych ludzi do głoszenia Ewangelii na całej ziemi. 

  26 marca 2012r. 1092 5
 • Finał turnieju siatkówki krakowskich seminariów duchownych

  W dniu 20 marca w hali sportowej seminarium franciszkańskiego miał miejsce finałowy turniej w siatkówkę seminariów duchownych Krakowa. Drużyna naszego WSDTS z wielkimi nadziejami przystąpiła do owego wydarzenia, ponieważ na jesieni, kiedy po tym jak gładko 3:0 wygrała najpierw z franciszkanami, a następnie takim samym wynikiem pokonała dominikanów,zapewniła sobie wyjście ze swojej grupy eliminacyjnej.

  22 marca 2012r. 958 5
 • Wizytacja nadzwyczajna Radcy ds. Misji ks. Vaclawa Klementa w WSDTS na Łosiówce

  W niedzielę 26 lutego br. przybył do wspólnoty WSDTS w Krakowie delegowany przez ks. Generała Radca ds. Misji, ks. Vaclav Klement, w celu przeprowadzenia wizytacji nadzwyczajnej. Jeszcze przed przylotem do Polski ks. Radca wystosował do nas list informujący o tym, czego będzie dotyczyła wizytacja. W ten sposób każdy współbrat mógł się dobrze przygotować do osobistego spotkania z ks. Radcą. 

  05 marca 2012r. 852
 • Młodzi salezjanie w Rumi (zimowe kwinkwenium)

  Rumia Wspomożycielka Wiernych  stała się, jak każdego roku, miejscem spotkania formacyjnego młodych salezjanów – kapłanów.  Od 23 do 25 lutego b.r. ponad dwudziestu współbraci spotkało się na wiosennym zjeździe kwinkwenistów. 

  27 lutego 2012r. 1288 6
 • Zjazd asystentów we Włoszech

  W ostatni weekend lutego, tj. 24-26/02, do Rzymu zjechało 53 asystentów odbywających swoją praktykę na terenie całych Włoch. 

  10 marca 2012r. 1042 6
 • Dziesięciu nowych magistrów teologii

  23 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie odbyła się obrona prac magisterskich połączona z egzaminem Ex Universa.

  25 lutego 2012r. 2054
 • Rekreacja zimowa w Lądzie

  Wszelkiego rodzaju sporty mają swoje ważne miejsce w świecie. Swoją konkretną pozycję posiadają także w seminariach, a już na pewno w salezjańskim. Sam Ksiądz Bosko mawiał: „boisko żywe – diabeł martwy”, ale co w takim razie zrobić zimą ?

  23 lutego 2012r. 1069 6
 • Pożegnanie diakonów

  Dzień 21 lutego br. był we wspólnocie WSDTS w Krakowie  szczególną okazją uczczenia naszych współbraci diakonów. Po czasie wypełnionym wykładami i próbami do Misterium Męki Pańskiej zebraliśmy się wspólnie wieczorem, by kolacją zainicjować ich pożegnanie. 

  23 lutego 2012r. 1291 6
 • Salezjanie na hali

  W niedzielę, 19 lutego, późnym wieczorem został rozegrany w Pile kolejny turniej piłki nożnej drużyn składających się z księży salezjanów. Turnieje odbywają się systematycznie od 10 lat, trzy razy w roku i za każdym razem w innym miejscu północno- zachodniej Polski. W minioną niedzielę parafia św. Rodziny w Pile organizowała rozgrywki, w których udział wzięli przedstawiciele trzech okręgów.

  21 lutego 2012r. 1151 6
 • Wspólnota w komunii z Bogiem i współbraćmi - kwartalny dzień skupienia

  W dniu 18 lutego wspólnota WSDTS w Krakowie przeżywała kwartalny dzień skupienia. Ten szczególny dzień rewizji naszego życia przeprowadził ks. Adam Paszek, wikariusz inspektora krakowskiej prowincji salezjanów.

  21 lutego 2012r. 1028 3
 • Białe szaleństwo (i nie tylko), czyli przerwa międzysemestralna salezjanów z Łosiówki…

  W dniach od 9 do 12 lutego, po zakończonej sesji egzaminacyjnej, wspólnota WSDTS z Krakowa przebywała w Wiśle, gdzie spędzała ferie zimowe. 

  15 lutego 2012r. 880 3
 • Rekolekcje Seminarium w Kutnie – Woźniakowie

  W dniach od 5 do 12 lutego br. nasi klerycy z Lądu odbyli doroczne rekolekcje, które przez nasze Konstytucje zaleca Ksiądz Bosko. Ćwiczenia duchowe poprowadził ks. Marek Barański SDB. Temat, który w tym czasie towarzyszył alumnom to: „Posłuszeństwo Duchowi Świętemu – źródłem charyzmatu salezjańskiego”. 

  14 lutego 2012r. 1331 6
 • Święto Ofiarowania Pańskiego w lądzkiej wspólnocie [film]

  Gdy słyszymy datę 2 lutego, to większości z nas kojarzy się ona ze świętem Matki Bożej Gromnicznej. Jednak  nie możemy zapomnieć, że jest to również Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Tak jak Maryja i Józef ofiarowali Jezusa w świątyni Bogu, tak osoby konsekrowane poprzez profesję zakonną mówią Bogu swoje „tak”, oddajac całych siebie Jego  służbie. My – salezjanie, jako zakonnicy, również przeżywaliśmy to święto.

  10 lutego 2012r. 1051
 • Ostatnie podziękowanie ks. Leszkowi

  Jeden z internautów napisał, że jego obecność na pogrzebie była wyrazem podziękowania za pracę ks. Lesława Głuchowskiego

  I przyjechali dziękować. Tłumy. Z Główczyc, Lubrzy, Dębna, Nowogródka Pomorskiego i z Piły… Nowy kościół św. Jana Bosko chyba nie widział jeszcze takich tłumów. Ludzie ledwo co się mieścili. I tak ostatnie pożegnanie zamieniło się w ostatnie podziękowanie.

  09 lutego 2012r. 1567 6
 • Sześć miesięcy posługi ks. Kapelana

  Mija sześć miesięcy mojej posługi w szpitalu Specjalistycznym w Pile. Można powiedzieć, że stanowi on „małą parafię”, gdzie mieści się ponad 640 łóżek i zatrudnionych jest ok. 1500 ludzi na różnych stanowiskach. Sam szpital położony jest na skraju parafii św. Jana Bosko, w lesie. W 1975 roku zostały zainaugurowane pierwsze prace wstępne przy budowie szpitala, natomiast 1977 roku oficjalnie rozpoczęto jego budowę. W dniu 8 września 1988 roku, zainstalowano w nim 114 pacjentów. Tak rozpoczęła się historia Szpitala Specjalistycznego w Pile.

  02 lutego 2012r. 1230 6
 • Głosząc Ewangelię zmieniać życie innych ludzi. Miesięczny dzień skupienia.

  W piątkowy wieczór i sobotnie przedpołudnie (20-21 stycznia br.) wspólnota WSDTS w Krakowie przeżywała miesięczny dzień skupienia, który przeprowadził ks. Rafał Wroniecki SDB, pedagog i nauczyciel religii w Szkołach Salezjańskich w Ostródzie.

  23 stycznia 2012r. 1630 2
 • Spotkanie grupy medialnej Art. 43

  W dniu 12 stycznia, w Lądzie odbyło się kolejne spotkanie salezjańskiej grupy medialnej, na które przybył ks. Przemysław Cholewa SDB, inspektoralny delegat do spraw mediów. Na spotkaniu zapoznaliśmy się z dokumentami Kościoła i naszego Zgromadzenia, dotyczącymi obecności salezjanów w środkach społecznego przekazu. Poruszane były także sprawy dotyczące statutu funkcjonowania Art. 43 w naszym seminarium.

  16 stycznia 2012r. 1236 5
 • Kolęda w WSDTS w Krakowie

  W dniu 6 stycznia br. w naszym domu seminaryjnym miała miejsce tradycyjna Kolęda. Punktem kulminacyjnym uroczystości była wspólnotowa Eucharystia, której przewodniczył wikariusz Krakowskiej Inspektorii Salezjanów, ks. Adam Paszek. Skierował on także do nas Słowo Boże. Po Mszy świętej udaliśmy się w dwóch grupach, by poświęcić nasze pokoje, jak również pomieszczenia, w których gromadzimy się jako wspólnota oraz studiujemy. 

  09 stycznia 2012r. 940 3
 • Wideokomentarz do Wiązanki 2012 [film]

  31 grudnia publikowaliśmy komentarz do Wiązanki Księdza Generała na 2012, która skierowana jest do całej Rodziny Salezjańskiej. Hasłem tego roku są słowa: „Znając i naśladując Księdza Bosko, czynimy młodzież misją naszego życia”, które wpisują się w program przygotowań do obchodów 200 lecia urodzin Księdza Bosko.

  04 stycznia 2012r. 1165
 • Salezjanin będzie miał swój deptak!

  To pierwszy taki przypadek, że osoba związana z Piłą i żyjąca w XX wieku ma otrzymać “swoją” ulicę! Ksiądz Stanisław Olędzki najprawdopodobniej będzie miał swój deptak! Stowarzyszenie „POROZUMIENIE SAMORZADOWE” zwróciło się z prośbą do Prezydenta Piły o nadanie nazwy ks. Olędzkiego deptakowi łączącemu kościół pw. Świętej Rodziny i I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie.

  30 listopada 2011r. 1269 1
 • Asystenci w Poznaniu

  W dniach od 27 do 30 grudnia w Poznaniu miał miejsce doroczny zjazd asystentów. W spotkaniu udział wzięli alumni z czterech polskich inspektorii, którzy aktualnie odbywają pierwszy, bądź drugi rok praktyki asystenckiej. Całe spotkanie zostało przygotowane i przeprowadzone przez ks. dr Radosława Błaszczyka SDB. 

  03 stycznia 2012r. 1730 5
 • WIĄZANKA KS. GENERAŁA

  Poniżej przedstawiamy wiązankę na 2012 rok naszego Przełożonego Generalnego Ks. Pascuala Cháveza, życząc na nowy rok całej Rodzinie Salezjańskiej i przyjaciołom ks. Bosko Błogosławieństwa Bożego.

  31 grudnia 2011r. 1479 2 2
 • Muzyczny Kraków, czyli Canticum nagrywa płytę

  Od słów do czynów. Od pomysłu do jego realizacji. Zapowiadana od kilku miesięcy płyta chóru seminaryjnego Canticum wkrótce ujrzy światło dzienne. Nagrań dokonano w naszej kaplicy seminaryjnej w dniach 16-18 grudnia.

  23 grudnia 2011r. 908 2
 • Salezjanie przygotowują się na przyjście Pana

  Adwent jest czasem radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Także salezjanie przygotowują się osobiście i wspólnotowo na przyjęcie Zbawiciela. 9 i 10 grudnia odbyły się kwartalne dni skupienia.

  14 grudnia 2011r. 1746 3
 • Na Niepokalaną – posługa akolitatu

  W dniu 8 grudnia 2011 r., w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi Panny, 16 współbraci ze wspólnoty WSDTS w Krakowie otrzymało posługę akolitatu. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i posługi udzielił inspektor Krakowskiej Inspektorii Salezjanów, ks. Dariusz Bartocha. Obchody uroczystości zaszczycił swoją obecnością ksiądz Sławomir Łubian, przełożony Inspektorii Warszawskiej, który podczas Mszy św. wygłosił homilię.

  09 grudnia 2011r. 1509 6
 • Nagroda dla ks. Jarosława Wąsowicza!

  Mamy przyjemność poinformować współbraci, że Komisja Konkursowa Europejskiego Centrum Solidarności rozstrzygnęła konkurs na najlepszą pracę naukową obejmującą tematykę związaną z historią „Solidarności” i opozycji demokratycznej w Polsce w latach 1970 -1990. 

  06 grudnia 2011r. 1486 3
 • Liga klerycka. Kolejna relacja.

  Franek znowu łowcą bramek, czyli kolejna relacja z meczów Ligi kleryckiej. Dla wszystkich fanów i sympatykyków naszej drużyny z Krakowa. 

  25 listopada 2011r. 971 • Salezjanie

  Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

  ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

  tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl