loading...

Czwartek XII tygodnia okresu zwykłego | czytania na dziś

Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana

Salezjanie

Zamknij wpis

Jubileusz 50 – lecie kapłaństwa i pożegnania na posługi duszpasterskiej ks. Henryka Jendryczki

Przed 24 laty przybył do diecezji Regensburg do pracy duszpasterskiej ks. Henryk Jendryczka. Objął dwie ekspozytury (niezależne ośrodki duszpasterskiej, ale nie są to parafie) a więc Högling i Etsdorf. Dzień 24 czerwca był dla tych dwóch wspólnot dniem szczególnym. Jubileusz 50 -lecia kapłaństwa i koniec pracy duszpasterskiej w Niemczech ks. Henryka.

Do tej uroczystości przygotowywano się bardzo intensywnie. Od wielu miesięcy rady parafialne i zarządy ekonomiczne obradowały nad przygotowaniem do tej wspaniałej uroczystości. Przygotowania były bardzo szczególne ze względu na problemy zdrowotne ks. Henryka od początku stycznie bieżącego roku. Dzień 19 czerwca 2011 szczególny dzień. Przygotowano wielki namiot mogący pomieścić około 400 osób, podium pod ołtarz, gdyż ze względu na wielką ilość wiernych postanowiono uroczystość liturgiczną przenieść z kościoła do namiotu. Specjalne autokary dowoziły wiernych z okolicznych miejscowości, ze względu na brak tak wielu miejsc parkingowych. O godz. 10 uroczyste wprowadzenie Jubilata do miejsca liturgii, po przygotowanym około 100 metrowym chodniku kwiatowym kończącym się pięknym dywanem z kwiatów przed ołtarzem. Dźwięki orkiestry, organizacje cywilne jak również kościele aktywnie podniosły wagę tej uroczystości. Po dojściu do ołtarza Jubilata, koncelebransów, ministrantów, młodzi parafianie przedstawili realia, a w szczególności z życia księdza Henryka – że jest kapłanem – chleb i wino, że jest Salezjaninem – obraz św. Jana Bosko  oraz piłka, umiłowanie do sportu. Wszystkich Gości obecnych na uroczystości powitał przedstawiciel Rady Parafialnej pan Josef Zizler. Uroczystości od strony muzycznej uświetniły: chór z Högling oraz młodzieżowa orkiestra z gminy Fensterbach. Kazanie Jubileuszowe wygłosił dziekan dekanatu Nabburg ks. Manfred Strigl. W modlitwie wiernych modlono się w intencji Jubilata, o Jego zdrowie, o moc w pracy kapłańskiej, o powołania, za chorych, za zmarłych z rodziny Jubilata... Do komunii św. przystąpiło wielu wiernych którzy wypełnili namiot celebracji. Po końcowej modlitwie ks. Jubilat podziękował serdecznie kapłanom, wiernym, chórowi, orkiestrze, ministrantom oraz wszystkim którzy zajęli się przygotowaniem tej uroczystości. Po uroczystym błogosławieństwie przemówił jeszcze raz dziekan Manfred Strigl, który odczytał list gratulacyjno - dziękczynny biskupa Gerharda Ludwiga Müllera z Regensburga. Burmistrz z Fensterbach podziękował ks. Henrykowi za 24 lata pracy w Högling. Pan Ulrich Bauriedl z zarządu ekonomicznego ekspozyturu Högling wyraził słowa życzeń i podziękowań za długie lata posługi kapłańskiej. Były dalsze życzenia i podziękowania. Wielką niespodzianką dla ks. Henryka była delegacja byłych parafian z Olsztyna – Gutkowa obecnie mieszkańców Niemiec. W pięknym bukiecie czerwonych róż wyrazili wdzięczność za posługę ks. Henryka w Olsztynie – Gutkowie. Uroczyste wyjście, składanie życzeń  przez indywidualnych Gości oraz koncert orkiestry zakończyły oficjalną uroczystość. Spotkanie przy jubileuszowym stole, grill, bawarskie piwo trwało do późnego popołudnia.

Ks. Henryk wraca po 24 latach pobytu w Niemczech do Polski. Jego posługa w Niemczech trwała 24 lata, poprzedziło ją 26 lat pracy w Polsce a więc w: Łodzi, Czaplinku, Gutkowie, Aleksandrowie Kujawskim. Czas wielki i długi, patrzymy z wielką wdzięcznością za  te 50 lat. Na obrazku jubileuszowym napisał: „Boże dziękujemy Ci, że nas powołałeś, że jesteśmy z Tobą i że Ci służymy” Są to słowa otwarcia na każdego człowieka.

Högling, 19.06.2011

Ks Stanisław Warszewski SDB

Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl