loading...

Czwartek XII tygodnia okresu zwykłego | czytania na dziś

Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana

Salezjanie

Zamknij wpis

Książka ks. Roberta Kulczyńskiego (spotkanie z autorem)

Mam przyjemność poinformować, że nasz współbrat – ks. Robert Kulczyński wraz z panem Mateuszem Kabatkiem, ukończyli prace nad książką poświęconą historii lotnictwa na Ziemi Pilskiej w latach 1910-1945. Ukaże się ona w grudniu br., nakładem Wydawnictwa Stratus.

Także chcielibyśmy  zaprosić wszystkich na spotkanie autorskie, poświęcone ukazaniu się na rynku księgarskim  tej monografii. Odbędzie się ono 25 listopada (piątek) o godzinie 18.00 w czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile (ul. Buczka 14). Na spotkaniu zaprezentowana zostanie m.in. lotnicza historia regionu: od pierwszego lotu nad Piłą w 1910 roku do zakończenia II wojny światowej - stacjonowania na pilskim lotnisku nowoczesnych bombowców Armii Czerwonej. Dla chętnych będzie także możliwość zakupienia publikacji.

 

Informacje o książce ze strony internetowej Wydawcy (www.stratusbooks.com.pl):
Żmudne badania, w trakcie których dotarto do niepublikowanych wcześniej relacji i dokumentów archiwalnych, pozwoliły na powstanie pasjonującej książki, poświęconej lotnictwu w wielkopolskim mieście Piła, w latach 1910 – 1945.

Jej autorzy z niebywałą precyzją przedstawiają m.in. działalność światowej sławy zakładów lotniczych Ostdeutsche Albatros Werke GmbH (O.A.W.), użycie niemieckich myśliwców przeciwko powstańcom wielkopolskim, wybrane misje rozpoznawcze eskadr Armii "Pomorze" oraz "Poznań", wykonane we wrześniu 1939 roku, a także bombardowania miejscowości przeprowadzone przez amerykańskie B-17 i Lancastery RAF-u. Na duże uznanie zasługują również fragmenty dotyczące desperackich prób zaopatrywania przez Luftwaffe zamienionej w twierdzę Piły oraz działań polskiej 4. Mieszanej Dywizji Lotniczej w połowie lutego 1945 roku. W książce nie brakuje oczywiście odpowiedzi na pytanie, jakie tajemnice skrywało pilskie lotnisko w okresie II wojny światowej.

Tekst uzupełniają tabele, mapy, plany modelarskie oraz ponad 230 unikatowych fotografii (w tym blisko 40 zdjęć samolotów produkcji O.A.W., służących w nowo powstałym lotnictwie polskim). 

Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl