loading...

Czwartek XII tygodnia okresu zwykłego | czytania na dziś

Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana

Salezjanie

Zamknij wpis

Kwinkweniści w Lądzie

W dniach  12 - 15 października, w naszym Seminarium Duchownym w Lądzie, odbyło się spotkanie kapłanów kwinkwenistów. 

Całość rozpoczęła konferencja Księdza Inspektora, w której zwrócił on uwagę na radykalną wierność powołaniu salezjańskiemu i kapłańskiemu wobec trudności i zagrożeń, z jakimi przychodzi się nam nieustannie mierzyć w zlaicyzowanym świecie.

Czwartkowe przedpołudnie było poświęcone spotkaniu z przedstawicielami Ekipy d/s Duszpasterstwa Młodzieży. Ks. Dariusz Gojko i ks. Wiesław Psionka przedstawili propozycje programowe na bieżący rok oraz wskazywali na priorytety i praktyczną stronę efektywnych działań duszpasterstwa młodzieży w wymiarze wspólnoty inspektorialnej, krajowej i całego Zgromadzenia. Szczególnym akcentem najbliższych trzech lat jest przygotowanie do obchodów 200-lecia Urodzin Księdza Bosko. Ks. Przemysław Cholewa mówił  o sprawach związanych z mediami, stroną internetową, komunikacją oraz o misjach.

Kolejne wystąpienie należało do Księdza Wikariusza Jarosława Pizonia. W oparciu o Słowo Boże, nauczanie papieskie, Księdza Generała, nawiązując do wystąpień i tekstów kardynała Piacenzy (Prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa) wskazywał ponownie na radykalną wierność Chrystusowi na sposób św. Jana Bosko. "Kapłan upodobniony do świata staje się bezwartościowy."  " Jeżeli się nie nawrócimy, będzie nas coraz mniej."  Te zdania, cytowane za kardynałem Piacenzą zapadły z pewnością w serca słuchaczy.

Popołudnie było czasem budowania wspólnoty w kursach przy pizzy, seansach filmowych, modlitwie - według pomysłów kapłanów uczestniczących w zjeździe.

Piątek dał możliwość ubogacenia intelektualno-duchowego podczas sympozjum poświęconego błogosławionym Męczennikom - Oratorianom z Poznania. Z licznych, cennych wystąpień zaproszonych autorytetów wyłonił się nieznany powszechnie, "odlukrowany" i żywy obraz salezjańskich wychowanków, którzy oddali męczeńsko swoje życie za wiarę i Ojczyznę. Uwagę zwrócił wniosek, przywołany przez księdza Inspektora Marka Chmielewskiego, że nie tyle jakieś szczególne wychowanie patriotyczne odniosło tak wspaniały skutek w życiu tych młodych męczenników, ale raczej "wystarczyło" wychowanie salezjańskie, oratoryjne w duchu systemu prewencyjnego. Z tym, że owo "wystarczyło", jak zauważył ks. Inspektor, oznacza bardzo wysokie postawienie poprzeczki w dziedzinie formacji duchowej.

Po południu uczestnicy mieli okazję spotkać się z Księdzem Profesorem Henrykiem Stawniakiem, który swoje wystąpienie poświęcił zagadnieniom prawnym związanym z duszpasterstwem - szczególnie młodzieżowym. Po wystąpieniu była okazja do zadawania pytań prelegentowi, których było bardzo wiele.

Ostatnie wystąpienie należało do Księdza Ekonoma Witolda Drzyzgiewicza, który poruszał sprawy gospodarczo-finansowe zwracając uwagę na wymiar ubóstwa w życiu salezjanina.

Szczególnymi momentami całego spotkania były wspólnotowe celebracje Eucharystyczne, bo to właśnie Chrystus jest w centrum kapłańskiego i zakonnego życia.

Do swoich placówek wracaliśmy ubogaceni treściami, którymi było wypełnione spotkanie i z nadzieją w sercach na kolejny zjazd, który odbędzie się wiosną - dla najstarszych księży kwinkwenistów, niestety, już ostatni.

ks. Adam Piotrowski sdb
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl