loading...

Czwartek XII tygodnia okresu zwykłego | czytania na dziś

Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana

Salezjanie

Zamknij wpis

Muzyczny Kraków, czyli Canticum nagrywa płytę

Od słów do czynów. Od pomysłu do jego realizacji. Zapowiadana od kilku miesięcy płyta chóru seminaryjnego Canticum wkrótce ujrzy światło dzienne. Nagrań dokonano w naszej kaplicy seminaryjnej w dniach 16-18 grudnia.

Po ponad 10 godzinach intensywnej pracy i po dziesiątkach powtórzeń w celu uzyskania jak najlepszego efektu, został zamknięty najtrudniejszy etap tworzenia krążka. Pierwszego wieczoru nagraliśmy 3 utwory z akompaniamentem organów: „Ksiądz Bosko pozostał wśród nas” D. Machetty, „Tota pulchra” A. Borroniego  oraz „Domine, non sum dignus” J. Pryputniewicza. Na instrumencie grał Mirek Pudło. Kolejne dwa wieczorowo-nocne spotkania poświęcone zostały utworom a capella: „Missa in A” W. Szybiaka, „Salve sanguis” B. Rizziego, „Zdorwaś Królewno Wyborna” A. Koszewskiego oraz „Salveto centies” P. Golli. Na koniec dograliśmy jeszcze znany i lubiany hit „Siyahamba”.

 

Nagrywanie płyty to dla zdecydowanej większości osób biorących w nim udział nowe doświadczenie i zarazem ciekawe wyzwanie. Wymagało ono nie tylko zaangażowania ze strony członków chóru, ale także dużej dawki wyrozumiałości i gotowości współpracy całej wspólnoty. Znaczna część domu, przede wszystkim kaplica, oraz korytarze i pomieszczenia bezpośrednio z nią sąsiadujące były wyłączone z użytkowania, by nie zakłócać przebiegu nagrań. Na szczęście, zamknięcie lotniska Kraków-Balice okazało się zbyteczne.

 

W tym miejscu należy podkreślić tytaniczną pracę wykonaną przez dyrygenta Canticum, p. Andrzeja Korzeniowskiego, który od początku entuzjastycznie odnosił się do projektu nagrania płyty, pozytywnie motywował do jego realizacji, a przede wszystkim niezmordowanie przygotowywał wykonawców i konsekwentnie czuwał nad najdrobniejszymi detalami w czasie samego nagrywania. Nad techniczną stroną zapisu dźwięku czuwał p. Jakub Garbacz, organista Bazyliki Archikatedralnej w Łodzi, związany przez lata z Salezjańskimi Szkołami Muzycznymi w Lutomiersku. On także zajmuje się mixem i masteringiem płyty. Efektów będzie można posłuchać już na wiosnę przyszłego roku.

 

Czarny SDB Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl