loading...

Poniedziałek XIV tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta | czytania na dziś

Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty

Działalność

Zamknij wpis

Konin

parafia pw.: św. Faustyny Kowalskiej
proboszcz: ks. Jan Oleksiuk


wspólnota: Konin

ul. Fikusowa 10
62-502 Konin

mail: konin@salezjanie.pl

strona internetowa: http://www.konin.salezjanie.pl/

 

Początki parafii św. Faustyny Kowalskiej w Koninie sięgają grudnia 1993 r. Na podstawie umowy między biskupem włocławskim Bronisławem Dembowskim a inspektorem Towarzystwa św. Franciszka Salezego ks. Władysławem Kołyszką, podpisanej w dniu 28 grudnia 1993 r., duszpasterstwo objęli w niej salezjanie, którzy zobowiązali się wybudować kościół, plebanię i szkołę katolicką. Nowa placówka duszpasterska powstała z części parafii św. Maksymiliana (Konin Chorzeń) i parafii Matki Bożej Pocieszenia w Kawnicach (Nowy Dwór) i została erygowana przez biskupa diecezjalnego z dniem 1 stycznia 1994 r. 

W pierwszych latach istnienia parafii do sprawowania nabożeństw liturgicznych służyła kaplica wybudowana jeszcze w 1992 r. staraniem ks. infułata Antoniego Łassy. W trakcie użytkowania jej przez parafię św. s. Faustyny była ona wielokrotnie odnawiana i modernizowana. Wszelkie wysiłki koncentrowano jednak na budowie własnej świątyni parafialnej.
Plac pod budowę kościoła został poświęcony w dniu 7 października 1997 r. przez bpa Bronisława Dembowskiego. Rozwój prac budowlanych pozwolił w roku 2002 wprowadzić się salezjanom do zaadoptowanych na mieszkalne pomieszczeń garażowych plebanii. Budowa domu parafialnego i świątyni trwała przez kolejne lata. Obecnie plebania jest w pełni użytkowana, wykańczane jest oratorium oraz wnętrze świątyni, w 2014 roku została oddana do użytku kaplica przedpogrzebowa.
Parafia należy do diecezji włocławskiej i liczy 8600 wiernych. Grupy parafialne: Rada Parafialna, Oratorium, Liturgiczna Służba Ołtarza, Ruch „Światło Życie”, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, Chór Misericordia, Koła biblijne, Odnowa Życia Chrześcijańskiego, Żywy Różaniec, Rada Katechetyczna, Konwersatoria naukowe „Porozmawiajmy o…”.

 

 
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl