loading...

Sobota XVII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Dominika | czytania na dziś

Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna

Działalność

Zamknij wpis

Rzymska odnowa misjonarzy

Papieski Uniwersytet Salezjański w Rzymie juz od 17 lat organizuje Kurs Formacyjny dla misjonarzy. Ten aspekt duchowości Zgromadzenia Salezjańskiego znalazł właściwe miejsce dla siebie w środowisku uniwersyteckim. 

Jest to ważny etap nie tylko dla samych misjonarzy biorących udział w kursie, ale również dla środowiska, które ma możliwość zapoznania się ze światem misyjnym przez kontakt z grupą misjonarek i misjonarzy przebywających w "świecie nauki".

Istotnym elementem kursu są wykłady podzielone na działy tematyczne – Pierwszy dział tworzy „Rzeczywistość” - jak wyjść na przeciw danej sytuacji (Antropologia, Morfologia religii, Psychologia, Inkulturacja). Drugi dział to „Spotkanie” - droga prowadząca do Boga (Pismo Święte, Chrześcijaństwo, Chrystologia, Eklezjologia, Mariologia, Liturgika, Misjologia). Trzeci dział omawia tematykę „Akcji” - możliwości w zapobieganiu (Nowa Ewangelizacja, Katechetyka, Bioetyka, Media, Nauka Społeczna Kościoła, Kierownictwo Duchowe). Innym modelem poznawania i pogłębiania misyjności jest praca w grupach oraz dzielenie się doświadczeniem misyjnym.

 Analizowane aspekty intelektualne i duchowe, psychiczne i fizyczne w życiu misjonarek i misjonarzy mają duże znaczenie. Praca misyjna bowiem wymaga od nich umiejętnego odnalezienia się w rzeczywistości kraju do którego zostaną posłani. Kurs pomaga lepiej spojrzeć na zróżnicowane zagadnienia pojawiające się w zderzeniu się z kulturą, językiem, religią występujących w różnych zakątkach świata. Potrzeba więc ponownego odświeżenia zagadnień i wejścia w nastrój refleksji i studiów.

Ideą kursu jest również ubogacanie misjonarzy poprzez integrację – wyjazdy, rekolekcje, wypoczynek i napełnienie siebie pozytywnym duchem powrotu do korzeni naszej wiary. "Wieczne Miasto" sprzyja temu, aby odnajdować nowy powiew ducha inspiracji, umocnienia i nabrania sił na kolejne lata pracy, gdzie Pan powoła.

Każdy rok jest inny - ten przeżywamy pod znakiem Wiary - w tym kluczu należy bowiem patrzeć na wydarzenia które towarzyszą nam i podpowiadają w jakim charakterze dane jest nam przeżyć odnowę na kursie Rzymie.

 

Ks. Adam Kłosowski SDB

 
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl