loading...

Poniedziałek XIV tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta | czytania na dziś

Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty

Salezjanie

Zamknij wpis

Trzciniec - Pierwsza Komunia przy ks. Bosko

13. czerwca ks. Bosko odwiedził aż trzy miejscowości: Debrzno, Trzciniec i Czaplinek.

Do Debrzna relikwiarz dotarł około godz. 10.30. Jednak już od  9.30 oczekiwała na ks. Bosko duża grupa parafian w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Po wprowadzeniu relikwiarza, nastąpiła oficjalna liturgia przywitania poprowadzona przez ks. proboszcza Adama Michalskiego.

Po przywitaniu był czas na indywidualną modlitwę, w trakcie której do kościoła przybywały kolejne grupy dzieci i młodzieży. O godz. 10.45 rozpoczęła się uroczysta msza św. której przewodniczył Dziekan z Człuchowa ks. Krzysztof Różański, który wygłosił homilię. W czasie Eucharystii swoje śluby odnowili salezjanie współpracownicy.

Po mszy św. był czas na dziękczynienie za wizytę relikwii w parafii, a po  pożegnaniu samochód z ks. Bosko udał się w stronę Trzcińca.

Ośrodek Młodzieżowy w Trzcińcu już od wielu dni przygotowywał się na przybycie zacnego gościa. Od Broczyna aż do samego „pałacu” cała droga przystrojona była kolorowymi wstążeczkami, a sam wjazd do ośrodka wysypany kwiatami. Przed wejściem ks. Bosko witał napis, także ułożony z kwiatów: WITAMY CIĘ.

Odświętnie ubrani wychowankowie, przy akompaniamencie akordeonu i śpiewu zespołu „Jarzębiny” z Broczyna, przywitali ks. Bosko po godz. 14.00. Ks. Dyrektor Tomasz Kościelny przywitał relikwie i wygłosił krótkie słowo.

Następnie wychowankowie i zgromadzeni goście przeprowadzili w procesji relikwie na „lotnisko”, czyli do drugiej części domu wychowawczego, oddalonego o kilometr od tzw. „pałacu”.

Po procesji wszyscy zebrani mieli okazję obejrzeć przedstawienie o ks. Bosko i Michale Magone przygotowane i zagrane przez wychowanków.

W sali gimnastycznej ośrodka została odprawiona uroczysta Eucharystia, na której Komunię św. po raz pierwszy przyjął jeden z wychowanków Domu Młodzieży. Mszy przewodniczył ks. Dyrektor,  a okolicznościową homilię wygłosił ks. Arnold Zimnicki.

Po wspólnym, pamiątkowym zdjęciu relikwiarz został odprowadzony na skrzyżowanie w Broczynie, gdzie oczekiwali go parafianie z Czaplinka z ks. Biskupem Pawłem Cieślikiem  i ks. proboszczem Mirosławem Kurkiewiczem na czele.

Ks. Bosko do Czaplinka „eskortowała” ogromna liczba aut: 2 radiowozy policyjne, 8 wozów strażackich i ponad 40 aut prywatnych. Relikwiarz przejechał przez świątecznie ustrojone miasto (8 km kolorowych materiałów) przy akompaniamencie syren i klaksonów. Wielu ludzi witało ks. Bosko ze swoich okien lub stojąc obok swoich domów, ale najwięcej przyszło do kościoła parafialnego pw. Trójcy Świętej. Przyjechała nawet pielgrzymka autokarowa z Połczyna Zdroju.

Przed  liturgicznym powitaniem  zagrała orkiestra i podobnie jak w wielu miejscowościach, do księdza Bosko skierowały słowo poszczególne stany parafii: dzieci, młodzież, rodziny i osoby konsekrowane.

Następnie rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. Biskupa, który w czasie homilii przypomniał parafianom o tym, że muszą stać się jak dzieci. Bóg  kocha to, co słabe i ogarnia je swoim ramieniem – tak jak Pan Jezus w Ewangelii przygarniał dzieci. W dzisiejszych czasach tymi rękoma Pana Boga jest właśnie Rodzina Salezjańska.

Po Eucharystii ks. Proboszcz wraz z Burmistrzem zaprosili mieszkańców Czaplinka na rynek, do specjalnie ustawionych namiotów na słodki poczęstunek. W tym czasie w Kościele rozpoczęło się czuwanie przy relikwiach przygotowane przez diakonię muzyczną, które potrwało do północy.

SGM

Program  nawiedzenia:

 

Debrzno:

10.30 powitanie - czuwanie

 

10.45 - Msza święta

 

Dziękczynienie za peregrynację

 

12.30 – Pożegnanie

Trzciniec:

14.00 Powitanie relikwii ks. Bosko (Pałac-Trzciniec), wszyscy wychowankowie, ludność miejscowa, OSP Trzciniec Liturgiczne powitanie z okadzeniem, krótkie słowo powitania – Dyrektor

* Powitanie przez wychowanków (RAP o ks. Bosko – M. Wojciechowski, D. Krowiak)

Ok. 14.30 Procesja z relikwiami na lotnisko

* Śpiewy do ks. Bosko (gitara), litania do ks. Bosko,– x. Adam

Ok. 15.15 Uroczysta Msza św. z uroczystości Bosko,

* Przewodniczenie: x. Dyrektor

* Okolicznościowe kazanie: x. Arnold

* Podczas Mszy św. – I Komunia św. jednego wychowanka

Ok. 16.15 Przedstawienie o ks. Bosko i Michale Magone (chłopcy)

Ok. 16.35 liturgiczne pożegnanie relikwii, procesja  na krzyżówkę do Broczyna

Czaplinek:

17.15 przejęcie relikwii Broczyno krzyżówka

18.00 Przywitanie relikwii i uroczysta Eucharystia - ks. bp Paweł Cieslik

20.00-24.00 czuwanie : młodzież następnie starsi

5.00 - 6.00 czuwanie w ciszy

6.00 Eucharystia

7.30 Eucharystia - pożegnanie dzieci

8,30 Wyjazd z Czaplinka

 

 

 

 

 
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl