loading...

Sobota XIII tygodnia okresu zwykłego | Święto Św. Benedykta Opata | czytania na dziś

Imieniny: Benedykta, Kariny, Olgi

Informacje

Zamknij wpis

Piła: promocja książki naszego współbrata

W sobotnie popołudnie, 6 czerwca 2020 roku, na terenie Pilskiego Muzeum Wojskowego odbyła się plenerowa promocja książki pt.: „Samoloty OAW w lotnictwie polskim” autorstwa Mateusza Kabatka i ks. Roberta Kulczyńskiego SDB, posługującego w Kolegium Kujawskim w Aleksandrowie Kujawskim.

Licznie przybyli goście z zaciekawieniem wysłuchali opowieści o procesie powstania kolejnego już dzieła dokumentującego początki polskiego lotnictwa wojskowego, którego treść skupiła się tym razem na losach samolotów wyprodukowanych w naszym mieście oraz pilotach i obserwatorach, których historia związała z pilskimi szkołami lotniczymi. Sprawdzony duet autorski przybliżył realia pracy ze zbiorami archiwalnymi oraz żmudny proces identyfikacyjny prowadzony na podstawie materiału zdjęciowego z epoki. Wyjaśniony został także związek malarzy-impresjonistów z wyglądem samolotów.

Jak zwykle spotkanie zakończono blokiem pytań i odpowiedzi. Nie zabrakło także okazji do zakupu wydawnictwa, uzyskania autografów od autorów oraz do indywidualnych rozmów.

Spotkanie odbyło się, zgodnie z planem,  przy schronohangarze nr 2 - nowej siedzibie naszej wystawy lotniczej, której główny eksponat - samolot Su-22m4 "Tygrysek" stanowił tło dla prelegentów.

Cieszymy się, że mamy kolejną pozycję wydawniczą, która silnie akcentuje związek historii naszego miasta z procesem tworzenia lotnictwa wojskowego odrodzonej Rzeczypospolitej oraz walkami o utrzymanie jej granic.

 

Ks. Robert Kulczyński SDB wspólnie z Mateuszem Kabatkiem opracował książkę „Lotnicza historia ziemi pilskiej 1910-1945”, Mateusz Kabatek ma na swoim koncie publikację dokumentującą historię rodzinnego Słupska – „Lotnictwo w Słupsku 1912 – 1945”. Na 100. lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości pod redakcją ks. Roberta Kulczyńskiego SDB ukazała się książka pt.: „IV Eskadra Wielkopolska (15. Eskadra Myśliwska)”.

źródło: Pilskie Muzeum Wojskowe
fot. PMW/ks. Jarosław Wąsowicz SDB
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl