loading...

Piątek XIII tygodnia okresu zwykłego | czytania na dziś

Imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa

Powołania

Zamknij wpis

Co to są Salezjańskie Rekolekcje Powołaniowe?

Tak, jak radość wiary z przebywania pod okiem Salezjanów skłania do przyjazdów na „Weekendy z ks. Bosko”, tak chęć pogłębiania jego ducha i kroczenia pewną drogą do radosnej świętości skłania do przyjazdów na Salezjańskie Rekolekcje Powołaniowe z ks. Bosko. Są one przeznaczone dla młodych ludzi ze szkół ponadgimnazjalnych i nie odbywają się wyłącznie w Lądzie ale także w innych miejscowościach przy okazji różnych akcji salezjańskich. Sam wiek uczestników na pewno nie ma wpływu na ducha optymizmu i radości, nie mniej podjęcie odpowiedzialności za osobiste wzrastanie w świętości nie ma nic wspólnego z żartami. Wymaganie od siebie jest bowiem jednym z najtrudniejszych zadań stających przed każdym młodym człowiekiem. Uczenie się samodyscypliny, kontakt ze Słowem Bożym, pogłębianie wiedzy religijnej i podejmowanie jednocześnie formacji ludzkiej dla wielu stanowią przeszkodę nie do pokonania.

 

Czym są „Salezjańskie Rekolekcje Powołaniowe”, najlepiej wiedzą ci, którzy na nie przyjeżdżali i przez to właśnie z nich korzystali. Wspomnę dziś tylko Janka, który teraz jest dorosłym człowiekiem, ma wspaniałą żonę i syna, a swoją drogę rozpoznał właśnie na Salezjańskich Rekolekcjach Powołaniowych w Lądzie. Pisze tak: „Na co dzień brak nam Salezjanów. Otaczamy modlitwą całe dzieło Księdza Bosko. Tęskno mi za Lądem. Po latach doceniam wszystkie powołaniówki i akcje salezjańskie. To duża inwestycja w młodego człowieka. W 100% rozeznałem swoje powołanie dzięki tym spotkaniom. Wątpliwości było wiele: wstępować, czy nie? Dziś widzę, że sporo pracy w tej winnicy ma Pan dla mnie pomimo, że nie mam koloratki”. Krzysztof, młody Salezjanin odbywający aktualnie asystencję najpierw na „Weekendy z ks. Bosko”, a potem na „Salezjańskich Rekolekcjach Powołaniowych” przyjeżdżał z największą radością. Nawet nie potrafi tego dokładnie określić także teraz nie wyobraża sobie pominąć, czy to Weekend, czy Salezjańskie Rekolekcje Powołaniowe dla starszej młodzieży! Podczas tych spotkań rozeznał powołanie salezjańskie, które realizuje z pełnym zaangażowaniem! Oskar także doskonale rozumie, jakie znaczenie ma uczestnictwo w dniach rekolekcji organizowanych przez Salezjanów w duchu ks. Bosko. Prowadzony pod natchnieniem Ducha Świętego między innymi podczas tych spotkań rozeznał swoją drogę i obecnie wraz ze swoją dziewczyną, realizuje jedną z wielu akcji pod hasłem „czysty talerzyk”, mającą na celu rozpoczęcie dyskusji i promowanie czystości przedmałżeńskiej w szkołach ponadgimnazjalnych. Chcą uświadamiać, że nie można żyć na przysłowiowym „luzie”, bez zobowiązań, odpowiedzialności, co zarówno w różnych wspólnotach, jak i we wspólnocie rodzinnej wcześniej, czy później doprowadzi do rozpadu. Oskar bardzo chętnie przyjeżdżał na „Salezjańskie Rekolekcje Powołaniowe”. Dostrzegał, jak bardzo ważne były i są nadal te właśnie rekolekcje przeżywane z Salezjanami i pod ich kierunkiem. Nie chce być letni ale gorący i wie, gdzie szukać źródła ciepła – właśnie w rekolekcjach w duchu Księdza Bosko. „Chcę być na Rekolekcjach Powołaniowych i przyprowadzać innych na Weekendy z ks. Bosko nie dlatego, że jestem powołany do kapłaństwa, bo jestem „przeszczęśliwy” u jej boku ale dlatego, że też muszę czasem odskoczyć od rzeczywistości, a rekolekcje dają taką możliwość”!

 

Podsumowując cieszy fakt tak szerokiego rozumienia duchowości salezjańskiej i życia według wskazań św. Ojca i Wychowawcy Młodzieży. Ksiądz Bosko chciał przede wszystkim zdobywać dusze młodych ludzi dla Boga; wychowywać ich na uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan. Jeśli chcesz być takim człowiekiem „Salezjańskie Rekolekcje Powołaniowe” są dla Ciebie i dla każdego wielką pomocą! Każdy, kto przyjeżdża, jednocześnie ubogaca innych swoim życiem, doświadczeniem życiowym i zdolnościami, które od Boga otrzymał.

 

INICJATYWY DUSZPASTERSKO-WYCHOWAWCZE W ROKU 2017/18

LSO

27-29 kwietnia - Rumia - XXV Ministranckie Święto Świętego Dominika Savio

 

ANIMACJA POWOŁAŃ

Powołani do zwycięstwa. Spotkania dla młodzieży męskiej 16+ w Lądzie:

12-14.01.2018;

11-13.05.2018

Wzorem lat ubiegłych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie uczestników:

e-mail: chmielewskisdb@gmail.com
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl