loading...

Poniedziałek XXIX tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Św. Jana Kapistrana | czytania na dziś

Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

Powołania

Zamknij wpis

Co to są Salezjańskie Rekolekcje Powołaniowe?

Tak, jak radość wiary z przebywania pod okiem Salezjanów skłania do przyjazdów na „Weekendy z ks. Bosko”, tak chęć pogłębiania jego ducha i kroczenia pewną drogą do radosnej świętości skłania do przyjazdów na Salezjańskie Rekolekcje Powołaniowe z ks. Bosko. Są one przeznaczone dla młodych ludzi ze szkół ponadgimnazjalnych i nie odbywają się wyłącznie w Lądzie ale także w innych miejscowościach przy okazji różnych akcji salezjańskich. Sam wiek uczestników na pewno nie ma wpływu na ducha optymizmu i radości, nie mniej podjęcie odpowiedzialności za osobiste wzrastanie w świętości nie ma nic wspólnego z żartami. Wymaganie od siebie jest bowiem jednym z najtrudniejszych zadań stających przed każdym młodym człowiekiem. Uczenie się samodyscypliny, kontakt ze Słowem Bożym, pogłębianie wiedzy religijnej i podejmowanie jednocześnie formacji ludzkiej dla wielu stanowią przeszkodę nie do pokonania.

 

Czym są „Salezjańskie Rekolekcje Powołaniowe”, najlepiej wiedzą ci, którzy na nie przyjeżdżali i przez to właśnie z nich korzystali. Wspomnę dziś tylko Janka, który teraz jest dorosłym człowiekiem, ma wspaniałą żonę i syna, a swoją drogę rozpoznał właśnie na Salezjańskich Rekolekcjach Powołaniowych w Lądzie. Pisze tak: „Na co dzień brak nam Salezjanów. Otaczamy modlitwą całe dzieło Księdza Bosko. Tęskno mi za Lądem. Po latach doceniam wszystkie powołaniówki i akcje salezjańskie. To duża inwestycja w młodego człowieka. W 100% rozeznałem swoje powołanie dzięki tym spotkaniom. Wątpliwości było wiele: wstępować, czy nie? Dziś widzę, że sporo pracy w tej winnicy ma Pan dla mnie pomimo, że nie mam koloratki”. Krzysztof, młody Salezjanin odbywający aktualnie asystencję najpierw na „Weekendy z ks. Bosko”, a potem na „Salezjańskich Rekolekcjach Powołaniowych” przyjeżdżał z największą radością. Nawet nie potrafi tego dokładnie określić także teraz nie wyobraża sobie pominąć, czy to Weekend, czy Salezjańskie Rekolekcje Powołaniowe dla starszej młodzieży! Podczas tych spotkań rozeznał powołanie salezjańskie, które realizuje z pełnym zaangażowaniem! Oskar także doskonale rozumie, jakie znaczenie ma uczestnictwo w dniach rekolekcji organizowanych przez Salezjanów w duchu ks. Bosko. Prowadzony pod natchnieniem Ducha Świętego między innymi podczas tych spotkań rozeznał swoją drogę i obecnie wraz ze swoją dziewczyną, realizuje jedną z wielu akcji pod hasłem „czysty talerzyk”, mającą na celu rozpoczęcie dyskusji i promowanie czystości przedmałżeńskiej w szkołach ponadgimnazjalnych. Chcą uświadamiać, że nie można żyć na przysłowiowym „luzie”, bez zobowiązań, odpowiedzialności, co zarówno w różnych wspólnotach, jak i we wspólnocie rodzinnej wcześniej, czy później doprowadzi do rozpadu. Oskar bardzo chętnie przyjeżdżał na „Salezjańskie Rekolekcje Powołaniowe”. Dostrzegał, jak bardzo ważne były i są nadal te właśnie rekolekcje przeżywane z Salezjanami i pod ich kierunkiem. Nie chce być letni ale gorący i wie, gdzie szukać źródła ciepła – właśnie w rekolekcjach w duchu Księdza Bosko. „Chcę być na Rekolekcjach Powołaniowych i przyprowadzać innych na Weekendy z ks. Bosko nie dlatego, że jestem powołany do kapłaństwa, bo jestem „przeszczęśliwy” u jej boku ale dlatego, że też muszę czasem odskoczyć od rzeczywistości, a rekolekcje dają taką możliwość”!

 

Podsumowując cieszy fakt tak szerokiego rozumienia duchowości salezjańskiej i życia według wskazań św. Ojca i Wychowawcy Młodzieży. Ksiądz Bosko chciał przede wszystkim zdobywać dusze młodych ludzi dla Boga; wychowywać ich na uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan. Jeśli chcesz być takim człowiekiem „Salezjańskie Rekolekcje Powołaniowe” są dla Ciebie i dla każdego wielką pomocą! Każdy, kto przyjeżdża, jednocześnie ubogaca innych swoim życiem, doświadczeniem życiowym i zdolnościami, które od Boga otrzymał.

 

INICJATYWY DUSZPASTERSKO-WYCHOWAWCZE W ROKU 2015/16

LSO

12 września - Piła - spotkanie opiekunów LSO

7 listopada - Piła - XII Inspektorialny Turniej Piłki Halowej

5 marca - Debrzno - IX Turniej Tenisa Stołowego

29 kwietnia - 01 maja - Szczecin - XXIII Ministranckie Święto Świętego Dominika Savio

12 czerwca - Debrzno - II Mistrzostwa Polski LSO w kolarstwie szosowym

 

ANIMACJA POWOŁAŃ

8 września - Woźniaków - I profesja zakonna

18 września - Piła - Powołaniowy Dzień Skupienia

09-10 października - Bydgoszcz - Powołaniowe Dni Skupienia

13-15 listopada - Ląd -  Weekend z Ks. Bosko

20-21 listopada - Swobnica - Powołaniowe Dni Skupienia

27-29 listopada - Ląd - Otwarte Dni w Seminarium

04-05 grudnia - Różańsko - Powołaniowe Dni Skupienia

11-13 grudnia - Ląd - Weekend z Ks. Bosko

15-16 stycznia - Rumia - Powołaniowe Dni Skupienia

20-27 stycznia - Tatry - Narty z Ks. Bosko

05-07 lutego - Rumia - I Rekolekcje powołaniowe 

12-14 lutego - Ląd - Weekend z Ks. Bosko

19-20 lutego - Szczecin - Powołaniowe Dni Skupienia

04-05 marca - Debrzno - Powołaniowe Dni Skupienia

15 - 17 kwietnia - Woźniaków - II Rekolekcje powołaniowe

13-14 maja - Lubrza - Powołaniowe Dni Skupienia

21 maja - Ląd - święcenia prezbiteratu

27-31 maja - Częstochowa - III Rekolekcje powołaniowe

03-04 czerwca - Gdańsk - Powołaniowe Dni Skupienia

25 czerwca - Kraków - święcenia diakonatu

 

 „poniedziałki powołaniowe” w szkołach – wg ustalonego kalendarza

„pierwsze czwartki miesiąca” w parafiach – wg ustalonego kalendarza  

 

Wzorem lat ubiegłych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie uczestników:

e-mail: michalslodkowski1982@gmail.com

tel.: +48 517 100 157
Salezjanie

Towarzysto Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła Tel. 067 352 27 20

Fax 067 352 27 56 , pila@salezjanie.pl