loading...

IV Niedziela Wielkiego Postu | czytania na dziś

Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Powołania

Zamknij wpis

Zbiór informacji

Drogi Internauto!


Skoro dotarłeś do tego miejsca, oznacza to, że zrobiła na Tobie wrażenie duchowość św. Jana Bosko. Może zauważyłeś ją chodząc do salezjańskiej szkoły, może spotkałeś pełnych radości i optymizmu salezjanów, może byłeś świadkiem akcji ewangelizacyjnej podczas wakacji, a może zachwycił Cię sam życiorys tego wielkiego Przyjaciela Młodzieży, a może w zupełnie inny sposób…? Ale jesteś tu i czytasz te słowa! To znaczy, że w najszerszym rozumieniu tego słowa jesteś w Rodzinie Salezjańskiej!


A może zostać salezjaninem?


Jak zostać duchowym synem księdza Bosko, czyli salezjaninem? Obawiam się, że już nim jesteś! Jeśli widzisz, że ktoś potrafi dobrze grać w piłkę, ale przy tym uczy gry ostrej, nie szczędząc wulgarnych słów, a Ty także umiesz grać w piłkę i chcesz wprowadzać do niej radość, stosowne słownictwo, to masz predyspozycje na salezjanina! Jeśli lubisz przebywać wśród młodzieży, gdzie stale dzieje się coś pozytywnego, to masz predyspozycje, by być salezjaninem. Jeśli masz mnóstwo energii, w Twojej głowie roi się od niesamowitych, interesujących, pożytecznych i budujących pomysłów, to wiedz, że możesz zostać salezjaninem. Salezjańskich symptomów jest o wiele więcej! A zatem, jeśli myślisz o tym, co dalej robić w życiu, sprawdź, czy życie salezjańskie, to nie jest strzał w „10”?!

 

A jak rozpoznać powołanie?

Przede wszystkim na indywidualnej modlitwie, musisz zapytać Pana Jezusa, na jaką drogę Cię wzywa, po której chce Cię doprowadzić do świętości? Jaką On ma dla Ciebie propozycję? A Ty, będąc cały czas wolnym w swoim wyborze, dasz odpowiedzieć taką, jaką uznasz za najwłaściwszą. Pytać można także przez swojego spowiednika, czy duchowego kierownika, a także tych, którzy dają swoim życiem świadectwo rozeznania woli Bożej.
Nie zawsze nasze wyobrażenia są adekwatne do rzeczywistości, dlatego każdy musi mieć odwagę zweryfikować rozeznane przez siebie sytuacje, znaki Bożej Opatrzności. Im wcześniej, tym lepiej! Kiedy jesteś już czegoś pewien, zaczynasz trochę inaczej funkcjonować. Inaczej patrzysz na rodziców, przyjaciół, kolegów, koleżanki, naukę, modlitwę, czas wolny i rozrywkę. Trochę to tak, jak chłopak na serio pokocha dziewczynę: zaczyna inaczej patrzeć na kolegów, którzy odnaleźli swoją miłość, relacje między rodzicami, inne dziewczęta, modlitwę, naukę, czas wolny itd. Dlatego tak ważne jest odrzucenie lęku i podjęcie męskiej decyzji, aby skonfrontować swoje ideały z ideałami innych.

 

I co dalej?


Aby przyjrzeć się z bliska duchowości i pracy salezjańskiej można przyjechać na „Weekend z ks. Bosko” do Lądu nad Wartą. To jeden z najwcześniejszych etapów rozpoznawania powołania salezjańskiego, ponieważ jest on przeznaczony dla uczniów szkół gimnazjalnych. Następnie zapraszamy na Salezjańskie Dni Skupienia, które są przeznaczone dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych, a także tych, którzy podjęli już studia lub pracę zawodową. Często przygotowują się do życia rodzinnego, a duchowość salezjańska odgrywa w ich życiu kluczową rolę. Zazwyczaj młodzi ludzie myślą, że Salezjańskie Dni Skupienia dla starszych są przeznaczone tylko dla tych, którzy myślą, by zostać salezjanami. Salezjańskie Dni Skupienia mają szerszy kontekst. Duchowość ks. Bosko może pomóc budować życie zarówno tych, którzy pragną zostać salezjanami, jak i tych, którzy myślą o założeniu rodziny.

 

Gdy podejmiesz decyzję...


Gdy w końcu myśl o pójściu za Jezusem z księdzem Bosko daje radość, mobilizuje do pracy i duchowego wzrostu, przychodzi czas na właściwe już rozpoczęcie drogi salezjańskiej. Po powiadomieniu rodziców o swojej decyzji, to będzie już pestka. Można też nawiązać kontakt z którymkolwiek salezjaninem – on już będzie wiedział, jak Ci pomóc. Kiedy już wszystko będzie omówione, można będzie podjąć dalsze kroki.

 


Co trzeba przygotować, aby zostać przyjętym w charakterze kandydata do Zgromadzenia Salezjańskiego?

 

  • Odpis aktu urodzenia
  • Metryka chrztu i bierzmowania
  • Ostatnie świadectwo szkolne (maturalne)
  • Życiorys kandydata
  • Podanie o przyjęcie do nowicjatu
  • Zaświadczenie lekarskie o możliwości podjęcia studiów wyższych + karta zdrowia
  • Trzy fotografie (legitymacyjne)
  • Kserokopia dowodu osobistego (strony z fotografią i miejscem zameldowania)
  • Opinia Katechety
  • Opinia ks. Dyrektora (gdy kandydat pochodzi z parafii salezjańskiej) lub Proboszcza

Komplet dokumentów należy dostarczyć do Inspektoratu Towarzystwa Salezjańskiego z siedzibą w Pile przy ul. Św. Jana Bosko 1 w sekretariacie. Można to także uczynić przez duszpasterza do spraw powołań. Po złożeniu dokumentów można spokojnie oczekiwać na rozpoczęcie przygotowania do Nowicjatu czyli sześciotygodniowy Prenowicjat w Oświęcimiu.
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl