loading...

Czwartek Wielkanocny | czytania na dziś

Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Informacje

Zamknij wpis

Dom Młodzieży z Poznania na spotkaniu z Prezydentem

   29 lipca 2018 r. do „Kresowej Stanicy” ZHR w Podgrodziu zawitał Prezydent RP Pan Andrzej Duda, by spotkać się z obozującymi tam harcerzami ZHR z Łodzi, uczestnikami ubiegłorocznej tragedii w Suszku. Dostojnego Gościa powitał gospodarz stanicy ks. hm. Tomasz Kościelny sdb. wraz z komendantem łódzkiego obozu phm. Mateuszem Idzikowskim i Kapelanem Naczelnym ZHR ks. hm. Robertem Mogiełką.

Pan Prezydent uczestniczył w uroczystym apelu otwierającym obóz, następnie ks. Tomasz Kościelny przedstawił mu gości: wojewodę zachodniopomorskiego, rządców powiatu polickiego i okolicznych gmin oraz osoby zasłużone dla stanicy, a także będące tam akurat na wędrownym obozie żeglarskim wychowanki Domu Młodzieży im. bł. Laury Vicuni w Poznaniu. Po wspólnym zdjęciu Pan Prezydent udał się na zwiedzanie podobozów. Gdy przechodził już na ognisko, wychowanki DM L. Vicuni zgromadziły się również, by stanąć z głową państwa do pamiątkowej fotografii.

Ostatnim akcentem wizyty Pana Prezydenta w Podgrodziu było uroczyste ognisko, które rozpalił osobiście, a następnie wygłosił na nim okolicznościową gawędę o przyjaźni mocniejszej niż śmierć. Ognisko zakończyła modlitwa za harcerki, które zginęły w Suszku. Poprowadził ją kapelan łódzkiego obozu ks. T. Kościelny, a słowo wstępne do modlitwy wygłosił Kapelan Naczelny ZHR. Potem już tylko wymiana podarków i czas rozstania, który harcerze oczywiście okrasili piosenkami.

„Kresowa Stanica” ZHR w Podgrodziu należy do Naczelnictwa ZHR. Od 1999 roku jest administrowana przez ks. Tomasza Kościelnego. Odbyło się w niej kilkanaście obozów harcerskich, w tym kilka zagranicznych, liczne kursy, rekolekcje, zloty, rejsy żeglarskie, a także kilkaset biwaków – w tym także salezjańskich placówek ze Szczecina, Trzcińca, Rzepczyna czy Poznania.

Salezjańskie Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze Dom Młodzieży z Poznania mimo przeprowadzki organizują podczas tegorocznych wakacji 8 akcji kolonijnych – 2 w Rumi, 1 na Mazurach, 3 biwaki żeglarskie, 1 spływ kajakowy i 1 wycieczkę krajoznawczą. Cieszymy się, że uczestniczki jednej z tych akcji mogły spotkać się z Panem Prezydentem.
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl