">
loading...

XIV Niedziela okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Bonawentury | czytania na dziś

Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza

Salezjanie

Zamknij wpis

O młodych i świętości na studium SSW

W dniach od 2 do 4 marca 2012 roku odbyło się w Szczecinie studium formacyjne Salezjanów Współpracowników. Uczestników przywitali organizatorzy: Małgorzata Gozdera i Ks. Marcin Nowicki, którzy wprowadzili w tematykę spotkania.

Obejrzeliśmy film z komentarzem Ks. Generała, tradycyjnie przesłaniem była troska o młodego człowieka, ze zwróceniem uwagi na zakorzenienie chrześcijaństwa.

Zapowiedziano odmitologizowanie postaci Świętego Patrona. Ukazanie słabości, uczyni go bardziej „ludzkim” i niewątpliwie pozytywnie będzie przyjęte, szczególnie przez młodego człowieka. Ks. Bosko jest ciągle odkrywany jako charyzmatyk, mamy nadzieję pogłębić wiedzę o jego duchowości. Film uświadomił obecnym uniwersalny charakter dzieła salezjańskiego, mozaikę ras i ludów, których łączy salezjańska radość.

Połączyła nas wspólna modlitwa, Droga Krzyżowa i Apel z udziałem charyzmatycznego Abp. Ks. Andrzeja Dzięgi, który przypomniał o roli Matki Bożej w historii zbawienia. Podziękował za zaangażowanie Rodziny Salezjańskiej w życie Kościoła i za postawę obywatelską, czuliśmy się bardzo umocnieni słowem Jego Ekscelencji i błogosławieństwem. Powitaliśmy i pożegnaliśmy duszpasterza gromkimi brawami.

Sobotnie zajęcia rozpoczęliśmy Jutrznią, Ks. Marcin Nowicki, nawiązując do idei założyciela mówił o „Tożsamości i komunii Salezjanów Współpracowników”. Autor podkreślał misyjny charakter wspólnoty, z jednej strony przypomniał, że chrześcijanin nie działa sam, z drugiej usłyszeliśmy o „autonomii w komunii”. Epoka globalizacji wymaga szczególnej komunikacji między wspólnotami. Celem naszych działań ukierunkowanych, w sposób szczególny na młodego człowieka, jest „osobista świętość mojej osoby”, którą muszę zarażać innych, szczególnie młodych. Tożsamość salezjańska oznacza także profesjonalizm, który należy pogłębiać przez systematyczną pracę. SW nie może zapomnieć, że przed jego działalnością społeczną , religijną, obywatelską zawsze trzeba stawiać rodzinę. W jednym i drugim przypadku musimy dochować wierności i ciągłości działań.

Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy kolejnego wykładu pt.: ”Kryzys wieku dojrzewania”, Ks. dr Dariusza Buksika. Prelegent przedstawił problem postmodernistycznej epoki, w której wraz rozwojem cywilizacji, odhumanizuje się człowieka, czyni go egoistą, pozbawia miłości i wartości moralnych. Człowiek postmodernistyczny jest często znudzony, rozżalony i roszczeniowy, motywuje go konsumpcjonizm, coraz to nowocześniejsze wynalazki techniczne. Pocieszające było jednak stwierdzeni, że „kryzys nie jest tragedią, jest punktem zwrotnym, przełomem na etapie przezwyciężenia”. Sposobem na kryzys jest wiara i pełen udział we Eucharystii.

Dr Katarzyna Nowicka, także psycholog, uczyła nas “jak rozmawiać ze sobą?” Należy słuchać, odrzucić ocenę, sądy i moralizowanie. Wydaje się, że współczesna psychologia, czerpie wzory z programu salezjańskiego, prelegentka posiłkowała się cytatami z pism Św. Jana Bosko.

Organizatorzy spotkania formacyjnego nie zapomnieli o przesłaniu Jana Bosko, dotyczącym wychowania obywatelskiego, stąd zaproszono na spotkanie z SW radnego miasta Szczecin, Marka Duklanowskiego, który odważnie broni praw katolików. W życiu politycznym i społecznym opiera się na nauce społecznej Kościoła.

Po wykładach – Msza Św. z homilią wikariusza Inspektora Ks. Jarosława Pizonia, później o godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia, umocniły nas duchowo. Posileni duchowo i kulinarnie rozpoczęliśmy w grupach próbę tworzenia programów życia, których podsumowanie nastąpiło w niedzielę. Wszystkie grupy zgodnie uznały, że fundamentalną postawą członków wspólnot salezjańskich, jest miłość (modlitwa, wybaczenie, duchowe wsparcie) w małżeństwie i rodzinie. Otwartość na problemy środowiska zawodowego, społeczności lokalnej, parafialnej i młodzieży. Podkreślano wierność Bogu i Ojczyźnie.

Mszy Św. niedzielnej przewodniczył i słowo Boże wygłosił Ks. Inspektor Marek Chmielewski.

Ksiądz Marcin Nowicki podsumował dwudniowe spotkanie, zebrani podziękowali organizatorom za bardzo dobry dobór tematów i świetną organizację studium formacyjnego. Wzruszająco przeżyliśmy piękny spektakl młodzieży gimnazjalnej z Wielgowa, treścią wpisywał się w tematykę naszych rozważań. Nie zapominaliśmy o chorych i cierpiących siostrach i braciach z naszych wspólnot, szczególnie o Helenie Jankowskiej, która przysłała pełen serdeczności list, przypomniały się słowa Jana Bosko na łożu śmierci, cytowane przez jednego z prelegentów: “Kochajcie się bracia”.

Dorota Fechner
radca SSW ds. młodzieży
uczestniczka Studium Formacyjnego

za www.swietarodzina.up.pl
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła, tel. 067 352 27 20

Fax 067 352 27 56 , pila@salezjanie.pl