loading...

XV Niedziela okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Marii Magdaleny | czytania na dziś

Imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Salezjanie

Zamknij wpis

VII Inspektorialny Kongres ku czci NMP Wspomożenia Wiernych

W kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi odbył się kolejny – już VII Inspektorialny Kongres ku czci NMP Wspomożenia Wiernych, który zgromadził pokaźną grupę uczestników – członków Stowarzyszenia Maryi Wspomożycielki Wiernych i przedstawicieli innych gałęzi Rodziny Salezjańskiej – czcicieli Madonny księdza Bosko.

Kongres odbył się 26 maja 2012 r. Przybyli przedstawiciele wspólnot lokalnych ADMA z Bydgoszczy, Dębna, Piły, Słupska i organizatorzy członkowie ADMA z Rumi. Obecni byli także tradycyjnie przedstawiciele Inspektorii Warszawskiej z delegatem ks. Henrykiem Bonkowskim.


Kongres rozpoczął się w górnym kościele od odsłonięcia obrazu Matki Bożej Rumskiej Wspomożycielki, wspólnego odmówienia modlitwy zawierzenia i powitania uczestników przez gospodarza tego miejsca ks. proboszcza Kazimierza Chudzickiego.

Na dalszą część kongresu uczestnicy przeszli do dolnego kościoła. Kongres poprowadził ks. Adam Popławski, który we wprowadzeniu przypomniał rolę Matki Bożej w życiu i działalności ks. Bosko. Następnie wysłuchano dwóch ciekawych referatów. Ks. dr Jarosław Wąsowicz wygłosił referat na temat: „Koronacja obrazów maryjnych na przestrzeni wieków. Rys historyczno – teologiczny.” Z kolei ks. mgr Janusz Zdolski ukazał „Dar obecności Maryi Wspomożycielki Wiernych – kult i pobożność w środowisku rumskim ”.

W południe odprawiona została pod przewodnictwem ks. inspektora Marka Chmielewskiego, który wygłosił także kazanie, koncelebrowana Msza św. z udziałem 15 kapłanów. Eucharystię animowali przedstawiciele z poszczególnych wspólnot lokalnych ADMA. Msza św. zakończyła się przedstawieniem dwóch świadectw, ukazujących wstawiennictwo Rumskiej Wspomożycielki.

Po Mszy św. uczestnicy autokarami udali się do Swarzewa, by nawiedzić sanktuarium Królowej Polskiego Morza i dalej do Kniewa, gdzie oczekiwał ks. Marek Barański – dyrektor nowego dzieła salezjańskiego, które od września służyć będzie chłopcom w wieku gimnazjalnym. Po wspólnym posiłku uczestnicy spotkali się w kaplicy domu dla młodzieży, by podsumować kongres i po błogosławieństwie z wezwaniem NMP Wspomożenia powrócić do swoich środowisk.

Z ogromną radością przyjęliśmy wiadomość o koronacji wizerunku Rumskiej Wspomożycielki – data koronacji zostanie dopiero ustalona. Umocnieni wiarą i pobożnością maryjną czekamy na koronację.

Ks. proboszczowi Kazimierzowi Chudzickiemu, ks. Markowi Barańskiemu oraz wspólnocie lokalnej ADMA z Rumi i osobom wspierającym Kongres serdeczne Bóg zapłać za trud organizacyjny i bardzo serdeczne przyjęcie.

Małgorzata Ankowska- Przewoźniak
przewodnicząca Rady Inspektorialnej ADMA

 

za swietarodzina.pila.pl 
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła, tel. 067 352 27 20

Fax 067 352 27 56 , pila@salezjanie.pl