loading...

XIV Niedziela okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu | czytania na dziś

Imieniny: Brunona, Jana, Wery

Informacje

Zamknij wpis

Wielkopolska: wakacje dzieci i młodzieży z Wileńszczyzny

Zakończyła się już pierwsza odsłona tegorocznych wakacjach dzieci z Wileńszczyzny organizowanych przez środowiska kibicowskie w różnych miejscach Polski.

W sobotę 6 lipca zakończył się pierwszy turnus wypoczynku dla naszych rodaków zorganizowanego przez kibiców Lecha w nieformalne stowarzyszenie Pilscy Patrioci, które przygotowali we współpracy z Salezjańskim Stowarzyszeniem Wychowania Młodzieży w Pile. Działo się wiele i najważniejszymi wydarzeniami chcielibyśmy się podzielić.

Po pierwsze w nasze wakacje zaangażowały się wszystkie niemal okoliczne fan cluby Lecha i środowiska patriotyczne. Po raz kolejny okazało się, że kiedy jesteśmy razem można naprawdę wiele zdziałać. Wspierały nas także władze samorządowe – powiatowe w Pile i gminne w Szydłowie, dwie państwowe firmy oraz wielu darczyńców indywidualnych, zwłaszcza z salezjańskich pilskich parafii pw. Świętej Rodziny i św. Jana Bosko. Wspierało nas Radio Poznań i media związane ze Strefą Wolnego Słowa (GPC, niezalezna.pl).

Podczas wypoczynku dzieci miały okazję odwiedzić muzea w Pile i Trzciance. Odbyły też wspaniałą lekcję biblioteczną w bibliotece w Trzciance, poszukiwały wileńskich korzeni w kościele pw. Świętej Rodziny, gdzie w 1946 roku trafili mieszkańcy Wileńszczyzny wraz z salezjaninem ks. Józefem Wróblem. Modliły się przy pierwszym w Polsce „Sercu dla Inki” i ze wzruszeniem wysłuchały historii sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Nawiedziliśmy też Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu, które w latach niewoli narodowej i germanizacji stało się podporą polskości na zachodniej Wielkopolsce.

Nadmorski FC Lecha zorganizował dzieciom całodniowy pobyt w Ustroniu Morskim. Podobnie FC Złotów, gdzie dzieci mogły odwiedzić patriotyczne miejsca związane z Krajną. W środę kibice wraz z dziećmi namalowali kolejny patriotyczny mural w Pile, na którym znalazło się przewodnie hasło naszej kresowej działalności: „Jeden naród ponad granicami”. Znaleźliśmy też czas na sport – spływ kajakowy, paintball, lekcje boksu, zajęcia na basenie. Jednym słowem nasi goście otrzymali i coś dla ciała i dla ducha.

Mamy nadzieję, że w Dziewieniszkach, skąd pochodzą, będą długo wspominały pobyt w swojej ojczyźnie.

ks. Jarosław Wąsowicz SDB
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul. Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła

tel. 067 352 27 20, fax 067 352 27 56 / towsalez@pi.onet.pl