Wyniki wyszukiwania dla:

Toruń: #1 Szkoła Animatora Salezjańskiego

„Dzięki różnorodności warsztatów mieliśmy okazję wymienić się doświadczeniami oraz zdobyć przydatną wiedzę do dalszej pracy z dziećmi”. To jedna z opinii uczestnika Szkoły Animatora Salezjańskiego, która odbyła się w dniach 15-17 października 2021 roku w Szkołach Salezjańskich w Toruniu.

Po czerwcowym rozeznaniu idei Szkoły Animatora Salezjańskiego dla młodzieży naszej Inspektorii postanowiono zaproponować serię trzech spotkań formacyjnych w ciągu roku szkolnego, każde o innej tematyce. Na zaproszenie do udziału w jesiennym spotkaniu poświęconemu warsztatom gier i zabaw odpowiedziało blisko 90 młodych animatorów i wychowawców różnych grup i wspólnot z Aleksandrowa Kujawskiego, Bydgoszczy, Czaplinka, Debrzna, Dębna, Gryfina, Kobylnicy, Konina, Lądu, Leszna, Lubrzy, Piły oraz Szczecina.

Spotkanie służyło przede wszystkim integracji młodzieży ze swoimi rówieśnikami z innych placówek, a także zdobywaniu nowych umiejętności w zakresie animowania czasu wolnego. Organizacja zajęć prowadzonych przez specjalistki z Centrum Animacyjnego „Fantazja” z Człuchowa oraz współbraci salezjanów z Bydgoszczy, Dębna, Krakowa i Lądu stymulowała młodych do twórczej pracy i współpracy w grupach. W czasie warsztatów uczestnicy spotkania poznawali gry i zabawy, ale też sami wymyślali nowe formy rekreacji. Mieli też szansę wykazania się w przygotowaniu propozycji pogodnego wieczoru oraz w prowadzeniu zabaw. „Bardzo spodobały nam się scenki, które możemy wykorzystać do ewangelizacji bądź słówek” – napisali w podsumowaniu zjazdu uczestnicy jednej z grup.

Program SASu, co zauważyli uczestnicy zjazdu, był bardzo napięty. Wydaje się jednak, że każdy dobrze wykorzystał czas spędzony w Toruniu zarówno na warsztatach, jak i na modlitwie indywidualnej, wspólnotowej czy podczas wieczornych „rozmów niedokończonych”.

W homilii podczas Eucharystii kończącej spotkanie ks. Damian Okroj SDB, główny organizator SASu, nawiązał do postaci Chrystusa-sługi: – W naszej pracy, w posłudze animatora, mamy stawać się do Niego podobni”. Przywołał postać ks. Bosko, który w pewnym momencie swojego życia, będąc okradanym przez chłopców przychodzących do Oratorium, chciał zrezygnować z obranej drogi. Matusia Małgorzata wskazała mu krzyż: – Wtedy Jan Bosko zrozumiał, że służyć innym to cierpieć, tracić. Służba wobec drugiego człowieka, «służba dla…», musi opierać się na bezinteresowności, na ofiarności, na otwartym sercu, na gotowości by nawet coś stracić. Służymy nie tyle sobie, ile Chrystusowi, po to by osiągnąć nagrodę życia wiecznego – kontynuował swoją myśl ks. Damian.

Zaskoczenie, zdziwienie, wzruszenie? Sam do końca nie wiem, jak opisać to, co poczułem widząc grupę animatorów, którzy późnym wieczorem z własnej inicjatywy spotkali się w szkolnej kaplicy na komplecie…

O tym, dlaczego warto było przyjechać do Torunia niech świadczą również te słowa: „Czas spędzony tutaj był dla nas bardzo pożyteczny i wiele zabaw na pewno wykorzystamy w przyszłości”.

Serdeczne podziękowania należą się gościnnej wspólnocie salezjanów z Torunia i wszystkim, którzy pomogli dobrze przeżyć ten weekend. Kolejny SAS już w lutym w Pile.

ks. Krzysztof Tomeczkowski SDB
fot. Oliwia Woźniak/KT


Podziel się tym wpisem: