Wyniki wyszukiwania dla:

Gdańsk: wierność w drobnych rzeczach

Wspólnota salezjanów z ul. Gościnnej 15 na gdańskiej Oruni okazała się być bardzo gościnna dla grupy młodych chłopaków zastanawiających się nad swoim powołaniem podczas weekendu #FollowMe, który odbył się w dniach 5-7 listopada 2021 roku.

Tematem spotkania była wierność w drobnych rzeczach. To zagadnienie uczestnicy zjazdu starali się rozwijać m.in. słuchając konferencji i kazań, w czasie modlitwy osobistej, a także podczas „rozmów niedokończonych”.

W piątkowy wieczór w Gdańsku pojawili się uczniowie szkół ponadpodstawowych, studenci i pracujący z Lipusza, Piły, Rumi, Szczecina i Trzcińca. Spotkanie rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu z okazją do spowiedzi. Po nabożeństwie „słówko na dobranoc” skierował do zebranych ks. Łukasz Pawłowski SDB, który nawiązał do swojej historii powołania.

Sobota rozpoczęła się poranną jutrznią i śniadaniem. W czasie przedpołudniowej konferencji ks. Łukasz Burnicki SDB zauważył m.in., że „właściwie nie ma czegoś takiego jak małe rzeczy. Wszystko przecież może być lub będzie w przyszłości czymś ważnym. A w oczach Pana Boga wszystkie rzeczy są wielkie”. Swoje wystąpienie podsumował: „Wierność w małych rzeczach wyrabia stałość, ćwiczy systematyczność, wyrabia męstwo, pozwala pokonywać wielkie wady, bo wzmacnia wiarę w siebie…”

Kolejnym elementem programu było zwiedzanie historycznego centrum Gdańska. Spacer rozpoczął się przy Bramie Wyżynnej, prowadził przez Długi Targ do Motławy, na Wyspę Spichrzów i Ołowiankę, do Bazyliki Mariackiej i Bazyliki św. Brygidy. Po obiedzie „na mieście” stanęliśmy przy ołtarzu oruńskiej świątyni, by celebrować Najświętszą Ofiarę. W wygłoszonej homilii ks. Rafał Burnicki SDB, inspektorialny delegat ds. powołań, stwierdził że „mamy być wierni w tym, co otrzymujemy od Boga”. „Bądź wierny, kiedy bierzesz swoje życie w swoje ręce i chcesz rozwijać swoje powołanie. Bądź wierny, kiedy odkrywasz swoje talenty. Bądź wierny, kiedy cieszysz się z tego, co masz” – zachęcał słuchaczy.

Plan dnia był bardzo napięty, ponieważ zaraz po zakończonej Eucharystii panowie spotkali się z Janem Ptachem, wychowankiem salezjańskim, który podzielił się świadectwem swojego życia, dokonaną przemianą i aktualną działalnością na rzecz dzieci i młodzieży w Gdańsku. O tym, jak dobry był to czas, świadczą słowa jednego z uczestników: „Niewątpliwe jest to, że ciężko jest pogodzić życie duchowe z miejscem pracy, w którym wartości chrześcijańskie nie są na pierwszym miejscu i to, że pan Jasiu był w stanie to wszystko pogodzić i dalej rozwijać siebie. Jest to na pewno piękne i motywujące.” Dzięki uprzejmości gościa uczestnicy #FollowMe mogli na żywo obejrzeć emocjonujący mecz ekstraklasy pomiędzy Lechią Gdańsk a Zagłębiem Lubin. Dwie bramki strzelone w ostatnich minutach meczu dały zwycięstwo gdańszczanom, jednak taki wynik nie wszystkim followersom przypadł do gustu. Kibice wiedzą dlaczego… Dzień zakończył się wspólnymi nieszporami i „słówkiem na dobranoc” gospodarza miejsca, ks. Jarka Krzysztonka SDB. Nie zabrakło też gier stolikowych i „rozmów niedokończonych”.

Dzień Pański rozpoczęła jutrznia i śniadanie, po których nastąpiło podsumowanie spotkania. Ostatnim wspólnym punktem gdańskiego zjazdu z cyklu #FollowMe, była parafialna Msza św. o godz. 9.30 z homilią wygłoszoną przez przebywającego w oruńskiej wspólnocie ks. Jose Maniparambila.

Serdeczne podziękowania za ten piękny czas należą się gdańskiej wspólnocie salezjanów oraz miejscowym ministrantom, którzy w miarę możliwości również brali udział w tym wydarzeniu.

Jeden z uczestników spotkania napisał: „ten weekend pomógł mi dostrzec Boga we wszystkim, nawet w rzeczach, po których bym się tego nie spodziewał”. Innemu ten czas pomógł „w odnalezieniu, jaką drogą iść i co chcę w życiu robić”, a kolejnemu „zwrócić większą uwagę na drobne obowiązki i ustalić postanowienie o większym zaangażowaniu w małe rzeczy”. Dla innego ważne było „świadectwo osoby świeckiej, poznanie nowych ludzi, tworzenie wspólnoty”. Pewien chłopak napisał, że był to dla niego czas „skupienia, modlitwy, medytacji, uwielbienia, rozważania”, a jeszcze inny stwierdził: „fajnie, że wyskoczyliśmy na mecz”. Pojawiła się też sugestia na przyszłość: „Myślę, że dobrze byłoby ogarnąć więcej konferencji, brakowało mi czasu spędzonego nad Pismem [Świętym]”.

Kolejne spotkanie z cyklu #FollowMe odbędzie się w Lądzie nad Wartą w dniach 25-27 marca 2022 roku. Tam na pewno będzie dużo czasu na modlitwę!

Wcześniej również Męski Sylwester dla maturzystów i starszych w Zakopanem. Pytania o powołania?

ks. Krzysztof Tomeczkowski SDB

Powołania


Podziel się tym wpisem: