Wyniki wyszukiwania dla:

Ląd: 100-lecie obecności salezjanów

W 2021 roku obchodzono setną rocznicę obecności salezjanów w Lądzie nad Wartą. Z powodu pandemii nie udało się celebrować tej rocznicy w dużym gronie. Jednak okazją do uczczenia tego ważnego jubileuszu stało się Święto Inspektorii św. Wojciecha, które przeżywano w Lądzie 23 kwietnia 2022 roku. W tym wyjątkowym dniu na klasztornym krużganku odsłonięto pamiątkową tablicę.

Właśnie minęło 100 lat, gdy 18 kwietnia 1921 r. trzech pierwszych salezjanów – ks. Wojciech Śmiłowski, ks. Jan Romanowicz, koad. Józef Trącik, przybyło do Lądu, otwierając tym samym salezjańską kartę siedemsetletniej historii dawnego opactwa cystersów. Chylące się ku upadkowi zabudowania klasztoru podźwignęli z ruin, a barokowy kościół odrestaurowali. Swoje przybycie do Lądu oraz imponujący efekt pełnej poświęcenia pracy – nowe dzieło edukacji i wychowania młodzieży założone w pocysterskich murach, uwiecznili w jubileuszowym Roku Świętym 1934 r., w którym obchodzono 1900-ną rocznicę odkupienia świata, pamiątkową tablicą zachowaną na gotyckich krużgankach klasztoru po dziś dzień (zdjęcie tablicy z tłumaczeniami łacińskiego tekstu są załączone do tego komentarza). Bohaterów salezjańskich początków lądzkiej historii uwieczniły też liczne fotografie zachowane w tutejszym archiwum. Kilka z nich, z racji jubileuszu, poddano cyfrowej rekonstrukcji barwnej, ożywiając postaci i sytuacje w jakich zostały sfotografowane.

Stulecie obecności salezjanów w Lądzie upamiętniła okolicznościowa tablica marmurowa na ścianie krużganka klasztoru, odsłonięta uroczyście przez ks. Inspektora Tadeusza Itrycha podczas Święta Inspektorii w dniu 23 kwietnia 2022 r. (w załączeniu treść inskrypcji wykutej na tablicy; tekst inskrypcji: ks. Janusz Nowiński SDB, projekt typograficzny: Sławomir Krajewski, nadzór wykonawczy: ks. Marcin Możejko SDB, realizacja: Firma Kamieniarska Hoga z Piły).

Poniżej prezentujemy wybrane fotografie z historii salezjańskiego Lądu zrekonstruowanych cyfrowo kolorystycznie, a także materiał graficzny na temat dwóch tablic upamiętniających obecność salezjanów w Lądzie (z roku 1934 i 2022).

TUTAJ można pobrać w pliku PDF pełną wersję publikacji „Salezjanie w Lądzie 1921-2011”.

ks. Janusz Nowiński SDB


Podziel się tym wpisem: