Wyniki wyszukiwania dla:

Szczecin: święcenia prezbiteratu w Wielgowie

Nikt nie wie, kiedy zostały zebrane oliwki, z których oliwa została wykorzystana, by przygotować olej krzyżma. Nie wiadomo, skąd pochodzą winogrona, z których powstało wino użyte podczas Mszy święceń. Nie sposób dojść, kto zbierał ziarna na biały chleb, który stał się Ciałem Pana. Podobnie nie da rady prześledzić działania Ducha Świętego w sercu tego, którego powołuje.

Od wczesnego sobotniego poranka 19 listopada 2022 roku, a w zasadzie od poprzedzającego go wieczora, w wielgowskiej wspólnocie zakonnej i parafii trwało poruszenie. Intensywna krzątanina, przeplatała się z chwilami refleksji, radości i dumy. Nie brakowało też momentów modlitwy. Powodem tego była uroczystość sakramentu święceń diakona Krystiana Lipińskiego SDB. Początek dnia wyznaczyła jutrznia. Właśnie wtedy przyszły neoprezbiter złożył uroczyste wyznanie wiary. Kolejne chwile to już bezpośrednie przygotowania do uroczystej Eucharystii, która rozpoczęła się o godz. 11.00.

Wspólnej modlitwie przewodniczył biskup Henryk Wejman z diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Wraz z nim Mszę Świętą koncelebrowało około 40 prezbiterów, zarówno salezjanów, jak i księży diecezjalnych. Słowa powitania tuż przez rozpoczęciem liturgii skierował dyrektor lokalnej wspólnoty ks. Gwidon Ekert SDB. Rytm modlitwy wyznaczał rytuał święceń. Te szczególne obrzędy miały miejsce po wygłoszonej przez księdza biskupa homilii. Zwracał on uwagę na fakt posłania. Z jednej strony odpowiedzi na głos Jezusa Pójdź za mną, a z drugiej na głos wiernych przyjdź do nas. Podkreślał, że wciąż potrzeba księży, nawet jeśli wprost nie jest to mówione. Wynika to z faktu, że zawsze potrzeba Chrystusa.

Obrzęd święceń

Sam obrzęd święceń był niezwykle podniosły i wzruszający. Słowa wypowiadane z powagą, skupieniem, a także przenikające milczenie sprawiały, że modlitwa przenikała mury świątyni. Nie zabrakło także bardzo rodzinnych wątków – dary ludu Bożego – patenę z chlebem i kielich z winem przynieśli do ołtarza rodzice dk. Krystiana. Ten dzień był ważny nie tylko dla parafian z Wielgowa, ale także Sanktuarium Maryi Wspomożycielki Wiernych w Rumi, skąd pochodzi ks. Krystian Lipiński. Znakiem tego była obecność obu proboszczów – ks. Gwidona Ekerta SDB i ks. Rafała Burnickiego SDB – przy zakładaniu szat liturgicznych właściwych prezbiterom.

Po liturgii eucharystycznej przyszedł czas na podziękowania. Padało wielu słów wdzięczności, wyrazów uznania i życzliwości. Nie zabrakło także łez wzruszenia. Głos zabierali ks. bp Wejman, ks. inspektor Tadeusz Itrych SDB, ks. neoprezbiter oraz ks. dyrektor z Wielgowa. Dalszy ciąg świętowania odbył się już poza świątynią, przy obiedzie.

Czasami nie wiemy, jak działa Pan Bóg. Jakimi drogami prowadzi, co chce osiągnąć albo czego nauczyć. Tak jak nie wiemy wiele o oliwkach, winogronach i ziarnach. Jedno jest pewne: kto zaufa Bogu, ten się nie zawiedzie. Oby nie zabrakło nigdy tych, którzy tego Boga będą sprowadzać na ołtarze. A tym, którzy już są prezbiterami, nie zabrakło gorliwości w naśladowaniu Chrystusa Sługi.

ks. Grzegorz Chmieliński SDB
fot. Sebastian Cencyk


Podziel się tym wpisem: