Wyniki wyszukiwania dla:

Różańsko: Niedziela Miłosierdzia Bożego ze św. Faustyną

Tegoroczne obchody Święta Miłosierdzia Bożego (7 kwietnia 2024 r.) w parafii pw. św. Michała Archanioła w Różańsku miały podniosłą i szczególną oprawę. Do kościoła filialnego w Pszczelniku – naszego Parafialnego Sanktuarium – wprowadzone zostały relikwie św. s. Faustyny Kowalskiej, Sekretarki Bożego Miłosierdzia.

Uroczystości poprzedziła procesja wniesienia relikwii św. Faustyny, które niosła rodzina, która w styczniu br. wybrała się do Łagiewnik i przywiozła je do naszego Parafialnego Sanktuarium.

Uroczystościom z udziałem duszpasterzy i licznych wiernych z całej parafii, przewodniczył ks. Inspektor Tadeusz Itrych SDB. W kazaniu przybliżył postać św. Faustyny oraz jej orędzie.

Cieszymy się obecnością relikwii św. Faustyny w naszym kościele, bo to kolejny krok w zanurzaniu parafii w Bożym Miłosierdziu. Kult apostołki Miłosierdzia w parafii trwa od kilku lat. Chcieliśmy czuć jej obecność i wstawiennictwo jeszcze mocniej. Stąd też pomysł, by wystąpić z prośbą o przyznanie relikwii dla naszego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Pszczelniku.

Była to szczególna niedziela w naszej parafii, bo obchodziliśmy także jubileusze 25-lecia kapłaństwa ks. Inspektora Tadeusza Itrycha SDB, 80. urodziny ks. Krzysztofa Łady SDB, byłego proboszcza oraz imieniny naszego ks. dziekana Roberta Dmochowskiego SDB, byłego proboszcza tutejszej parafii.

Ponadto ksiądz proboszcz poprosił ks. Inspektora o doprawienie Mszy św. w intencji mieszkańców Pszczelnika, ludzi chorych, rodzin i przybyłych na uroczystość. Natomiast ks. Krzysztof Łada SDB, odprawił Mszę św. w intencji tych, którzy trudzili się przy remoncie i dobrodziejów. Z kolei ks. Robert Dmochow-ski SDB, odprawił Mszę św. w intencji jubilatów i z racji swoich imienin.

Ksiądz Inspektor we wstępnie do Mszy św. wspomniał, że z ks. Stanisławem Rębelińskim SDB, proboszczem tutejszej parafii, znają się od wielu lat – byli bowiem razem w seminarium na jednym kursie. W tym też roku on również obchodzi swój jubileusz 25-lecia kapłaństwa. W związku z tym poprosił ks. Dyrektora Roberta, by w swojej intencji objął także modlitwą jubilata proboszcza Stanisława.

W trakcie liturgii nie zabrakło procesji z darami ofiarnymi oraz pięknych nabożnych pieśni. Przed końcowym błogosławieństwem nadszedł czas na życzenia, które ks. proboszcz złożył jubilatom: ks. Tadeuszowi, ks. Krzysztofowi oraz solenizantowi ks. Robertowi. Były też życzenia i podziękowania od wiernych.

Po zakończeniu liturgii, odczytano modlitwę przy relikwiach. Zwyczaj ich całowania staje się wyrazem pokory, wdzięczności, ale i naszej pobożności – w ten sposób uświadamiamy sobie też, że jest to znak obecności innej rzeczywistości. Dlatego też po błogosławieństwie oddaliśmy cześć Świętej poprzez ucałowanie Jej relikwii.

Tekst, fot. Tadeusz Szymański


Podziel się tym wpisem: