Wyniki wyszukiwania dla:

Salezjańskie Wspólnoty Ewangelizacyjne


Myśl powstania wspólnot SPE zawiązała się w dniach pielgrzymowania młodych w 1991 roku na Jasną Górę, gdzie odbywało się VI spotkanie młodych całego świata z Janem Pawłem II. Do Częstochowy idzie wśród innych pielgrzymka koszalińsko-kołobrzeska. Grupa dziewiąta tej pielgrzymki to błękitna grupa salezjanów. Jej uczestnicy na postojach zamiast odpoczywać pląsają wciągając do Bożej zabawy mieszkańców. Kwatermistrzowie błękitnych, klerycy Darek Presnal i Leszek Zioła, w miejscowości Obora postanawiają stworzyć młodzieżową pielgrzymkę, która na trasie będzie ewangelizować. W roku 1992 w Szczańcu spotyka się 180 młodych ludzi, którzy wyruszają na Salezjańską Pielgrzymkę Ewangelizacyjną.

Na ulicach i rynkach miast, przez które pielgrzymowano, wystawiano inscenizacje teatralne, organizowano koncerty piosenek religijnych, zabawy dla dzieci, a w miejscach noclegowych urządzano Apele Jasnogórskie połączone z przedstawieniami, czasem świadectwami. Właśnie ta radość ewangelizacji, spontaniczność i pogoda ducha, gdy po całym dniu wędrówki młodzież zamiast odpoczywać, spędza czas na zabawie i modlitwie z mieszkańcami, stała się cechą wyróżniającą SPE spośród wszystkich innych pielgrzymek. Pomysł na taką pielgrzymkę okazał się niezwykle trafny.

Kilka lat później w głowach moderatorów zrodził się nowy pomysł, aby doświadczenia i formę z pielgrzymkowych ewangelizacji przenieść na rekolekcje młodzieżowe, które odbywałyby się w losowo wybranych miastach. Do pierwszej takiej akcji zaproszono trzydziestoosobową grupę animatorów SPE. Stali się oni założycielami nowego ruchu, który nazwano Pustynią Miast.

Wkrótce wyruszono do pierwszych miejscowości. Organizowano spotkania ewangelizacyjne na osiedlach, placach, ulicach, odwiedzano szpitale, domy dziecka, więzienia. I działy się cuda… Do Pustyni Miast przyłączała się młodzież napotykana w czasie ewangelizacji na osiedlowych boiskach, przy budkach z piwem, na rockowych koncertach, czy na niedzielnych Mszach świętych.

Dziś Salezjańskie Wspólnoty Ewangelizacyjne kontynuują to dzieło. Mimo, że Wspólnoty nie są już tak liczne, dalej w głoszeniu Dobrej Nowiny towarzyszą im RADOŚĆ, ODWAGA i MOC DUCHA.

Terminy spotkań:

Informacje dotyczące spotkań SWE będą pojawiać się również na Facebooku Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna.

Dla kogo?

młodzi 15+

Zgłoszenia: