Wyniki wyszukiwania dla:

Szczecin: kurs ceremoniarza i lektora


„Służba przy ołtarzu nie może być oderwana od codziennego życia. Nie tylko przy ołtarzu, ale także w życiu codziennym lektor, czy ceremoniarz – jest tym, który służy, nawet za cenę osobistego wyrzeczenia i poświęcenia”.

Jest to fragment z zajęć, które odbywały się w ramach kursu ceremoniarzy i lektorów, który odbywał się w Szczecinie w dniach 30 czerwca – 3 lipca br.

W tym spotkaniu uczestniczyło łącznie 23 ministrantów, którzy zjechali się z Aleksandrowa Kujawskiego, Słupska, Kobylanki, Debrzna, Dębna no i oczywiście nie zabrakło lokalnych ministrantów ze Szczecina (par. św. Jan Bosko i szkół na ku Słońcu).

Kurs poprowadził ks. Piotr Przyborski SDB – inspektorialny delegat ds. ministrantów, a towarzyszyli mu: siostra Elżbieta Młynarczyk FMA, ks. Paweł Żurawiński SDB, p. dr Marzena Wrońska oraz dk. Dominik Kruszyński SDB.

Każdy z dni był wypełniony zajęciami, zarówno teoretycznymi jak i tymi praktycznymi. Odbyły się zajęcia z muzyki w liturgii, ze struktury Mszy świętej i dokumentów Kościoła o posłudze liturgicznej, ze znaków i symboli w liturgii, form liturgii, ksiąg liturgicznych, układu służby, struktury Mszału, fonetyki, służby przy księdzu biskupie itd.

Plan zajęć był wypełniony po brzegi. Nie zabrakło jednak czasu na modlitwę, jedzenie, które swoją drogą było przepyszne, i dobrą zabawę. Całość kursu podsumowaliśmy egzaminem (który wszyscy wzorowo zdali, a łatwo nie było) i uroczystą Eucharystią, której przewodniczył ks. Piotr Przyborski.

W tym miejscu serdecznie dziękujemy ks. Proboszczowi Pawłowi Żurawińskiemu, za interesujące i bogate w treści zajęcia i wspaniały poczęstunek, a także salezjanom ze szkół na ku Słońcu, za gościnę i dobre serce.

dk. Dominik Kruszyński SDB