Wyniki wyszukiwania dla:

Sztokholm – Polska Misja Katolicka


Dom Zakonny pw. św. Jana Bosko
Saltsjobadsvagen 39
131 50 Saltsjo Duvnes
Box 4163 SZWECJA 

Tel: 0046 8 643 51 94

Dyrektor: ks. Paweł Drążyk SDB

e-mail: drazykp@wp.pl
strona internetowa: http://www.pmk-stockholm.com/

Salezjanie z prowincji pilskiej pracują w Szwecji od 1988 r., gdzie prowadzą duszpasterstwo w Polskiej Misji Katolickiej w Sztokholmie oraz od roku 2012 parafię pw. św. Botvida (ok 5000 wiernych) szwedzko-języczną w pobliskiej dzielnicy Sztokholmu – Fittja. Wspólnotę zakonną pw. św. Jana Bosko erygowano tam 27 stycznia 1992 r. Nabożeństwa odbywają się w wynajętym od gminy protestanckiej kościele św. Jana oraz w kaplicy przy oratorium. Współbracia mieszkają w domu należącym do parafii katedralnej usytuowanym tuż przy katedrze sztokholmskiej. Trzech współbraci mieszka przy parafii w Fittji
Aktualnie salezjanie prowadzą w stolicy Szwecji integracyjno-wychowawcze duszpasterstwo młodzieżowe w Oratorium „Quo vadis” dla młodzieży różnych narodowości. Opieką duszpasterską obejmują różne związki młodzieżowe. Są to m.in.: Polscy Młodzi Katolicy w Szwecji (PUKiS), Polski Związek Młodzieży Katolickiej w Sztokholmie EMMAUS, Niezależny Hufiec Harcerstwa Polskiego „Leśna Szkółka” – Kaszuby, Szwedzcy Młodzi Katolicy Sveriges Unga Katoliker (SUK). Katechezą, prowadzoną co dwa tygodnie, jest objętych ok. 800 dzieci i młodzieży polskiej. Dyrektor wspólnoty jest również zaangażowany w prace Rady Kapłańskiej diecezji sztokholmskiej.
Duszpasterstwem PMK jest objętych około 4 500 wiernych. Oprócz wymienionych grup i stowarzyszeń prowadzą przy niej działalność: Liturgiczna Służba Ołtarza, Koło Radia Maryja, Żywy Różaniec, duszpasterstwo w więzieniu w Mariefred, Kręgi Kościoła Domowego.